W jaki sposób rozpoznać opuszczone miejsca?
Chcesz zająć się urbexem, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę, aby zająć się urban exploration bez obawy, że będziesz bawić się z ochroną w kotka i myszkę? Nie wiesz, jak rozpoznać opuszczone miejsca? W tym tekście Cię tego nauczę. Dowiesz się, jak zbierać informacje o porzuconych obiektach, po co obserwować budynek i nasłuchiwać dźwięków z takiej miejscówki oraz jakie cechy mają urbexowe miejsca.
Zbieranie informacji
Zanim wybierzesz się na urbex, zbierz informacje na jego temat, i to najwięcej jak to tylko możliwe. Wbrew pozorom to bardzo proste, choć żmudne zadanie. Więcej pisałam o tym w tekście Opuszczone miejsca w Polsce. Gdzie wybrać się na urbex? Zebrane informacje przydadzą Ci się, aby spokojnie i dokładnie zwiedzać opuszczone miejsca. Dzięki tym wiadomościom będziesz mogła i mógł bez przeszkód znaleźć wejście do obiektu, bezpiecznie poruszać się po nim i w razie czego unikać ochrony. Informacje te możesz także przekazać bliskim, aby wiedzieli, dokąd idziesz i szybko dotrzeć do Ciebie, gdyby (odpukać) przydarzyło się coś złego. Mam tu na myśli wypadki i kontuzje, o których pisałam w tekście Wypadek na urbexie. Opuszczone miejsca są niebezpieczne. A dane na temat urbexowej miejscówki są przeważnie w postaci zdjęć, filmów, opisów, współrzędnych.
Obserwacja i nasłuchiwanie
Kiedy już przybędziesz na miejsce, warto przez jakiś czas obserwować je i nasłuchiwać, czy coś dzieje się w pobliżu. Możesz zauważyć na przykład, że jakiś eksplorator już zwiedza tę miejscówkę. Możesz także wypatrzeć złomiarzy, ochronę lub lokalsów. A jakie odgłosy wydają opuszczone miejsca? Zazwyczaj jest cicho, chyba że… złomiarze wycinają jakieś elementy i targają je na zewnątrz, jakieś dzieciaki wydzierają się w środku, z jakiegoś powodu ujada pies. Dzięki obserwacji i nasłuchiwaniu zdecydujesz, czy dany obiekt nadaje się do zwiedzania, bo czasami będzie po prostu zbyt niebezpieczny. O zagrożeniach na urbexie pisałam więcej tu: Czy utbex jest niebezpieczny? Zagrożenia w opuszczonych miejscach.
Jak rozpoznać opuszczone miejsca?
Jest wiele cech, po których rozpoznasz opuszczone miejsca. Najbardziej znaczącymi dla eksploratorów jest brak ochrony, kamer i czujek. Pozostałe to:
- wybite szyby w oknach,
- wyłamane okna i drzwi,
- brak ogrodzenia lub znajdujące się w nim dziury,
- zaniedbane podwórka,
- zarośnięta okolica,
- roślinność wyrastająca wewnątrz obiektów i na dachach budynków,
- zniszczone elewacja i dach,
- zardzewiałe elementy konstrukcji,
- przegniłe i spróchniałe elementy drewniane,
- kurz, pajęczyny, pleśń, woda, grzyb, gruz wewnątrz budynków,
- walające się wszędzie śmieci,
- wraki i elementy aut przed budynkiem lub wewnątrz w nich,
- graffiti, ślady po ogniskach, butelki po alkoholu,
- pozostawione rzeczy osobiste domowników lub pracowników porzuconych obiektów,
- odchody i szkielety zwierząt,
- ślady bytności ludzkiej.
Pamiętaj, że opuszczone miejsca, które ewidentnie zostały porzucone, mogą mieć właścicieli. Są też budynki wyglądające na opuszczone, a w rzeczywistości zamieszkane, na przykład przez bezdomnych. Niektóre z tych obiektów są także oznakowane jako niebezpieczne i grożące zawaleniem. Decyzja należy do Ciebie, czy będziesz zwiedzała i zwiedzał takie miejsca.
0 Komentarzy