CZEŚĆ W PODRÓŻY!
Nazywam się Anna Ostatek i zabiorę Cię w podróż po Polsce.
Prowadzę blog podróżniczy Jedź w Polskę, Facebook, Instagram, Pinterest i Twitter oraz grupę na Facebooku Jedziemy w Polskę, na których dzielę się poradami podróżniczymi, praktyczną wiedzą związaną z podróżowaniem i zasadami bezpieczeństwa w podróży. Opisuję i fotografuję miejsca i obiekty, które warto zobaczyć.
Prowadzę sklep dla podróżnika Jedź w Polskę. O moich zasadach prowadzenia sklepu online, produktach i innych ważnych informacjach przeczytasz tutaj: Q&A: sklep dla podróżnika Jedź w Polskę.
Pochodzę z województwa świętokrzyskiego. Jest to dla mnie bardzo ważne miejsce ze względu na życie prywatne i sprawy blogowe. Na Jedź w Polskę znajdziecie mnóstwo wpisów z tego regionu. Choć obecnie mieszkam na wsi na południu Mazowsza, to w Świętokrzyskie wracam jak najczęściej.
Z wykształcenia jestem dziennikarką, ale w zawodzie nigdy nie pracowałam. Gdybym podjęła się takiego zadania, pewnie zostałabym dziennikarką śledczą. Praca nie zawsze bezpieczna, ale fascynująca i satysfakcjonująca.
Moje hobby? Oprócz podróżowania – książki i filmy fantasy i SF. Moimi ulubionymi są bez dwóch zdań: “Opowieści o pilocie Pirxie”,”Eden” i “Powrót z gwiazd” Stanisława Lema. A cytat, z którym utożsamiam się w 100%, pochodzi z “Władcy Pierścieni” i padł z ust Bilbo Bagginsa. Brzmi: “To ryzykowna sprawa wychodzić za próg domu. Uważaj na nogi, bo nie wiadomo, dokąd cię poniosą”.
Jak powstał mój blog podróżniczy Jedź w Polskę?
Jak zaczęła się moja przygoda z podróżowaniem po Polsce i prowadzeniem bloga? Odkąd tylko pamiętam, lubiłam podróżować. Moimi pierwszymi „wędrówkami” były spacery z rodzicami do lasu. Pamiętam, żeby do niego dotrzeć, wybieraliśmy zawsze drogę na skróty, która prowadziła przez… dziurę w ogrodzeniu, plac budowy i jakieś stare budynki. Dla małego dziecka było bardzo ekscytujące przeżycie. Z dawnych lat pozostało mi zamiłowanie do przyrody, klimatycznych i starych obiektów i nie zawsze łatwych tras wycieczek.
Myślę, że podróżowanie wiąże się także z moimi licznymi przeprowadzkami i dwoma latami spędzonymi w Lublinie. Duży wpływ na podjęcie decyzji o założeniu bloga i podróżowaniu po Polsce w ogóle miała moja praca, która szybko okazała się być nudna i monotonna. Pięć lat spędzone za biurkiem dało się we znaki i szybko zrozumiałam, że taki rodzaj zajęcia nie jest dla mnie. Postanowiłam robić to, co naprawdę lubię i daje mi ogromną satysfakcję.
Blog podróżniczy Jedź w Polskę
Mówi się: “Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Mówi się też, że w Polsce można wyjechać jedynie w góry lub nad morze i nie ma ciekawych miejsc do zwiedzania, a wszystkie atrakcje każdy z nas zwiedził podczas szkolnych wycieczek. Ja wiem jedno. W Polsce interesujących i niezbadanych miejsc jest bez liku. Dlatego proponuję, żebyś odszukała lub odszukał je razem ze mną. I od razu uprzedzam: zajrzymy w każdy zakamarek, sprawdzimy, co w trawie piszczy i odkryjemy, co chowa się za rogiem.
Co zwiedzić w Polsce?
W Polsce jest mnóstwo miejsc do zwiedzenia i do odkrycia. Są to wielkie miasta lub niewielkie wioski, miejsca dobrze znane wszystkim lub takie, o których istnieniu wie garstka osób. Niektóre z nich są oddalone o kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów od Twojego domu, a inne mieszczą się tuż obok. Zatem co zwiedzić w Polsce?
- Zamki, pałace i dwory obronne
W Polsce jest ich ponad 400. Część z nich jest zachowana w dobrym stanie, niektóre to malownicze ruiny, a pozostałe to ukryte w lasach fragmenty murów obronnych lub porozrzucane kamienie. W wielu obiektach mieszczą się muzea lub restauracje, w pobliżu działają hotele, a na ich terenie odbywają się pokazy historyczne i inne ciekawe wydarzenia.
- Parki narodowe
Jest ich 23, a w każdym mieszkają różnorodne gatunki roślin i zwierząt. Poruszanie się po parkach narodowych określają zasady, których bezwzględnie należy przestrzegać.
- Najbliższa okolica
Czasem to właśnie ona skrywa najwięcej tajemnic. Na pewno w Twoim mieście lub w Twojej wsi organizuje się mniejsze lub większe wydarzenia kulturalne i rajdy turystyczne, są miejsca, z którymi wiążą się niezwykłe historie, mieszkają ludzie znający niesamowite opowieści.
- Miasta i wsie
Można je zwiedzać w nieskończoność, a i tak nie da się zobaczyć wszystkiego. Ryneczki, kolorowe kamienice, pomniki, parki, muzea i cała masa innych miejsc czeka na odkrycie. A wioski? Czy wsie też da się zwiedzić? Jasne! Są te znane na przykład z literatury, są skanseny, są w końcu zwykłe wioski, które mijamy w drodze, a które z pewnością można uwiecznić na fotografii.
- Muzea i obiekty sakralne
Tych jest niezliczona ilość. Regionalne, narodowe, historyczne, archeologiczne, techniki, wojskowe to tylko niektóre z muzeów. Podobnie jest z obiektami sakralnymi. Drewniane kościółki z pewnością mają swój urok, ale warto także poznać miejsca modlitwy innych religii. A tych w Polsce nie brakuje.
- Urbex
Nie ma chyba nic bardziej ekscytującego, niż zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów. Urbex (urban exploration, ue) rządzi się swoimi prawami, które poznasz na tym blogu. I pamiętaj: #akcjalokalizacja i #urbextoniewandalizm.
Dla kogo jest blog Jedź w Polskę?
Blog Jedź w Polskę jest dla wszystkich tych, którzy:
- szukają pomysłów na podróże po Polsce,
- poszukują interesujących i merytorycznych treści,
- szukają sposobów na poznawanie swojej najbliższej okolicy i aktywnego spędzania czasu wolnego,
- chcą nauczyć się planowania i organizowania podróży,
- cenią sobie bezpieczeństwo w podróży oraz świadome i odpowiedzialne podróżowanie,
- aktywnie spędzają wakacje, urlop, weekendy i każdą wolną chwilę.
Jeżeli lubisz wędrować i zwiedzać, jesteś zapalonym podróżnikiem lub podróżnikiem amatorem, pokonujesz kilometry pociągiem, samochodem, rowerem lub pieszo, a do tego chcesz zobaczyć jak najwięcej, to blog Jedź w Polskę jest miejscem właśnie dla Ciebie.
Dlaczego tworzę blog Jedź w Polskę?
Blog podróżniczy Jedź w Polskę to:
- Podróże po Polsce – w naszym kraju jest mnóstwo miejsc i obiektów, które warto zwiedzić, począwszy od dobrze znanych atrakcji, przez mniej znane, o których istnieniu wie zaledwie garstka osób, po miejsca ukryte przed wzrokiem turystów;
- Eksplorowanie najbliższej okolicy – kilkanaście kilometrów od mojego domu jest pewien pomnik, który łączy dwa największe wydarzenia związane z historią Europy i Polski. Stoi na skraju pola kukurydzy, a nad nim góruje spora farma wiatrowa. Pomnik z 1930 roku upamiętnia legionistów puławskich poległych 15 lat wcześniej. Na jednej z jego ścian widoczne są ślady po kulach. To niemieccy żołnierze urządzili sobie tu strzelnicę podczas II wojny światowej;
- Aktywne spędzanie czasu wolnego – w zdrowym ciele, zdrowy duch, a sport to zdrowie, dlatego zawsze wybieram aktywny wypoczynek.
Podczas podróży wyznaję 3 zasady:
- Bezpieczne podróżowanie – apteczka, zebrane wcześniej informacje o miejscu, które zwiedzam i świadomość tego, że nie jestem w stanie przewidzieć wszystkiego, co może mnie spotkać. Jak to się mówi: “Przezorny zawsze ubezpieczony”;
- Świadome podróżowanie – ważne jest, w jakim celu jedziesz, co chcesz w trakcie podróży osiągnąć, czy chcesz się czegoś nauczyć. Znów posłużę się powiedzeniem: “Podróże kształcą, ale tylko wykształconych”;
- Odpowiedzialne podróżowanie – pamiętaj, żeby zachowywać się odpowiednio do rodzaju miejsca, w którym jesteś oraz być odpowiedzialnym za swoje czyny i słowa podczas podróży.
Co znajdziesz na blogu Jedź w Polskę?
Znajdziesz tu relacje z moich podróży i porady podróżnicze.
Lubisz spędzać czas na łonie natury? Wejdź w zakładkę Świat przyrody, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Jeżeli lubisz zwiedzać zamki, dwory i pałace, to na blogu również przygotowałam coś dla Ciebie. A może jesteś fanem militariów lub urbexu? I takie teksty i zdjęcia są tutaj dostępne. Jeśli chcesz wiedzieć, co dzieje się w Polsce, to zajrzyj do zakładki Wydarzenia. Natomiast kategoria Po mojemu prezentuje mój punkt widzenia na podróżnicze sprawy i przedstawia moje ulubione lokalizacje w Polsce.
Pamiętaj, żeby przed podróżą zadbać o bezpieczeństwo, sprawdzić, co warto zobaczyć w naszym kraju i dowiedzieć się, dokąd pojechać. Naucz się razem ze mną planować podróże po to, żeby zobaczyć, zwiedzić i poznać jak najwięcej. Poznaj polecane przeze mnie produkty w zakładce Recenzje, testy, rankingi.
Wejdź też na Facebook, Instagram, Pinterest i Twitter.
Dołącz do grupy na Facebooku Jedziemy w Polskę.
Zajrzyj do sklepu dla podróżnika Jedź w Polskę.
Chcesz poznać mnie lepiej i dowiedzieć się więcej o moich podróżach? Koniecznie przeczytaj te teksty:
Q&A: sklep dla podróżnika Jedź w Polskę
Jak podróżować po Polsce? Sposoby zwiedzania kraju
Co zwiedzać w Polsce? Moje ulubione kierunki
Blog podróżniczy Jedź w Polskę – zasady i założenia
Napisz do mnie: kontakt(at)jedzwpolske.pl
Wszystkie zdjęcia i teksty są mojego autorstwa. ZABRANIAM ich kopiowania, wykorzystywania i rozpowszechniania bez mojej wiedzy i zgody. Jeśli chcesz wykorzystać fotografie lub artykuły, skontaktuj się ze mną przez zakładki Współpraca lub Kontakt.