Opuszczone budynki dawnej fabryki amunicji
Mimo że nie ma już najciekawszych obiektów, to pozostałe opuszczone budynki dawnej fabryki amunicji nadal przypominają o historii tego miejsca. Produkowano tu kiedyś pociski, istniał przymusowy obóz pracy, a dziś działa przedsiębiorstwo produkujące broń używaną w wojnie toczącej się za naszą wschodnią granicą.
Urbex jest zajęciem niebezpiecznym, a moje teksty mają wyłącznie charakter dokumentalny, nie poradnikowy. Jeśli chcesz zająć się taką aktywnością, to bierzesz na siebie odpowiedzialność i podejmujesz ryzyko z tym związane. Podczas urban exploration kieruję się zasadą urbex to nie wandalizm.
Z uwagi na jedną z najważniejszych zasad urbexu, czyli akcja lokalizacja, w tekstach z serii nie będę podawała nazw miejscowości, w których znajdują się zwiedzone przeze mnie obiekty. Wszystkie komentarze z lokalizacją, zapytania o lokalizację i wskazówki dotyczące odnalezienia miejsca nie będą publikowane.
Fabryka amunicji – historia w skrócie
Została wybudowana w latach 20. XX wieku, a w 1939 roku zatrudniała 4500 osób. Na początku II wojny światowej została przejęta przez niemiecki koncern Hugo Schneidera AG („Hasag” – to także nazwa przymusowego obozu pracy stworzonego dla pracowników fabryki amunicji w latach wojennych). Po zakończeniu wojny fabryka, a właściwie zakłady zbrojeniowe, zaczęły funkcjonować na wzór im podobnych znajdujących się w ZSRR. Tu warto, żebyś zapoznała i zapoznał się z historią innych ciekawych miejsc. Przeczytaj tekst o schronach przeciwlotniczych wybudowanych dla pracowników fabryki:
Opuszczone budynki dawnej fabryki amunicji dziś
Dziś po niektórych budynkach fabryki amunicji nie ma śladu, a inne to opuszczone ruiny. Niszczeją powoli, są składowane w nich śmieci, rozpadają się pod wpływem czasu i działania natury. Zwiedziłam schron, o którym film obejrzysz na moim kanale YouTube:
Po fabryce amunicji pozostały także inne budynki. Jednak te najciekawsze się nie zachowały. Były to ogromne hale zarastające roślinnością i piękny gmach dyrekcji. Ten ostatni został zburzony mimo protestów mieszkańców. Zdjęcia obiektu i krótką historię poznacie z tekstu: Opuszczone muzeum Mesko.
0 Komentarzy