Muzeum Powstania Warszawskiego
„Godz. 7.00 – łączniczki alarmowe otrzymują rozkaz Komendanta Okręgu Warszawskiego AK płk. Dypl. Antoniego Chruściela Montera – o ustaleniu Godziny W na 1 sierpnia, godzina 17.00.” Właśnie zapadł rozkaz o rozpoczęciu powstania warszawskiego. Ten zbrojny zryw, wydawać by się mogło, że z góry skazany na klęskę, a także wszyscy, którzy zginęli w jego trakcie, zostali upamiętnieni w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Zostało otwarte w 60. rocznicę powstania. Znajduje się w dawnej elektrowni tramwajowej, w zabytku architektury z XX wieku, na rogu ulic Przyokopowej i Grzybowej na Woli. Na zewnątrz widzimy budynek z czerwonej cegły, ale po przekroczeniu ogromnych drzwi wewnątrz przenosimy się jakby do innego świata.
Wchodzimy nagle na jedną z ulic miasta, na której leżą fragmenty zniszczonych domów i stoi schron, a ściany noszą ślady po kulach. Za chwilę będziemy wędrować po tajnej drukarni, pod samolotem, kanałami, czerwonym korytarzem z sierpem i młotem, podziemiami z czarną swastyką. Cały czas będą nam towarzyszyć intensywne światło lub ciemność, dźwięki silników samolotów i obraz – czasami dość drastyczny.
Jak zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego?
Warto zabrać ze sobą plan muzeum i zapoznać się z regulaminem zwiedzania. Niestety na terenie muzeum nie ma parkingu dla samochodów osobowych; są tylko miejsca dla autokarów. Na miejsce można jednak dojechać z centrum autobusami 102, 105, 190, tramwajami 1, 11, 22, 24 i II linią metra. Jeżeli chcielibyście się przekonać, czy w Warszawie nadal są namacalne ślady powstania, to zajrzyjcie do tego wpisu:
Ekspozycja w Muzeum Powstania Warszawskiego
Chyba najważniejszą częścią muzeum jest stalowa konstrukcja z kalendarium powstania, z wnętrza której dobiera dźwięk przypominający bicie serca. Symbolizuje życie Warszawy z 1944 roku. Budynek to kilka kondygnacji, na których zostały zaprezentowane poszczególne okresy powstania: parter – przed powstaniem i Sala Małego Powstańca, antresola – powstanie w sierpniu, piętro – wrzesień i kapitulacja, sala pod Liberatorem – replika samolotu B-24J Liberator i kino powstańcze, podziemia – Niemcy w Warszawie i replika kanału. W Parku Wolności znajduje się mur z 11 tysiącami nazwisk poległych podczas powstania, dzwon „Monter” ważący ponad 200 kg i replika opancerzonego wozu bojowego „Kubuś”.
W Muzeum Powstania Warszawskiego wykorzystano mnóstwo efektów multimedialnych, postawiono też na interaktywność – kontakt zwiedzającego z historią. Oprócz wspomnianych przeze mnie dźwięków i świateł, są także filmy, ekrany dotykowe, monitory. Na wystawach muzeum znajdują się „skrytki”, w których umieszczono informacje na temat powstania lub osób z nim związanych. W muzeum możesz obejrzeć film 3D „Miasto ruin”. To cyfrowa rekonstrukcja miasta zniszczonego w trakcie II wojny światowej. Film rozpoczyna się sceną, w której wiosną 1945 roku Liberator przelatuje nad Warszawą.
Czy wiesz, że…
Samolot B-24J Liberator 14 sierpnia 1944 roku dokonywał zrzutu zaopatrzenia dla Warszawy, a następnie wracał do Włoch. Niestety w nocy został zestrzelony przez Luftwaffe, a cała załoga zginęła. W Muzeum Powstania Warszawskiego możecie oglądać replikę tej maszyny w skali 1:1 zbudowaną między innymi z oryginalnych części.
Muzeum Powstania Warszawskiego – zobacz koniecznie
Mogę śmiało powiedzieć, że Muzeum Powstania Warszawskiego to najlepsze i najciekawsze muzeum, które dotąd odwiedziłam. Daję mu ogromny plus za to, że dzięki ekspozycji, pamiątkom na wystawach i multimediom zostajemy przeniesieni do powstańczej Warszawy. To muzeum, z którego można coś wynieść – oprócz wiedzy mamy możliwość zebrania na przykład kartek z kalendarza. Jest też miejsce, w którym można odpocząć – to kawiarenka stylizowana na lata 40. XX wieku. I wreszcie pobyt w replice kanału – stoisz pod studzienką, a nad sobą widzisz ludzi zwiedzających muzeum. Czy warto? Muzeum Powstania Warszawskiego musisz koniecznie odwiedzić.
0 Komentarzy