Czy urbex jest legalny? Urban exploration a prawo
Zwiedzanie opuszczonych miejsc, w których kiedyś mieszkali lub pracowali ludzie, jest zajęciem bardzo ekscytującym z jednej strony i niebezpiecznym z drugiej. Jakby tego było mało, to dochodzi sprawa legalności miejskiej eksploracji. Zastanówmy się, czy urbex jest legalny?
Prawo a urbex
Kwestia legalności urbexu budzi różne emocje i wywołuje rozmaite komentarze w sieci. Jeżeli znasz definicję urban exploration i zasady, które przyświecają ludziom zajmującym się eksplorowaniem opuszczonych miejsc, to myślę, że nie powinnaś i nie powinieneś mieć problemów z odpowiedzią na pytanie, czy urbex jest legalny. Jeśli jest zupełnie odwrotnie, to przeczytaj ten tekst: Czy urbex jest niebezpieczny? Urban exploration: zasady, miejsca, prawo. Tutaj przypomnę tylko, że jedna z zasad urban exploration brzmi „urbex to nie wandalizm”. Chcesz zwiedzać – nie włamujesz się, nie wybijasz szyby w oknie, żeby wejść do środka, nie dewastujesz i nie kradniesz pozostawionych przedmiotów.
Czy urbex jest legalny?
Zapamiętaj jedną bardzo ważną sprawę: to, że budynek nie jest używany, nie oznacza, że nie ma właściciela. Jeżeli zostaniesz złapana lub złapany przez ochronę obiektu lub policję, to możesz zostać pociągnięty lub pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Na jakiej podstawie? Proszę bardzo:
- zakłócanie miru domowego – art. 193 Kodeksu karnego,
- zniszczenie lub uszkodzenie cudzej rzeczy – art. 288 Kodeksu karnego,
- kradzież – art. 278 Kodeksu karnego.
Czy to wszystko? Nie. Właściciel obiektu może zobaczyć Twój film lub Twoje zdjęcia w sieci i na tej podstawie poprosić Cię o ich usunięcie lub w gorszym przypadku zawiadomić policję. Jak się uchronić przed taką sytuacją? Nagrywaj wszystko, co robisz podczas eksploracji (i zrób kopie na wszelki wypadek), bo taki materiał może przydać Ci się do obrony. Ale czy wiesz, że ten sam materiał może zostać wykorzystany przeciwko Tobie? Mówi o tym artykuł 308 Kodeksu cywilnego – dowody z innych dokumentów.
Co się stanie, jeśli…
…złapie Cię ochrona? Nie zgrywaj kozaka, tylko spokojnie porozmawiaj, a być może ochroniarz pozwoli Ci zwiedzać dalej (czasem za drobną opłatą). Jednak nie zawsze będzie tak kolorowo. Pamiętaj, że wykwalifikowany ochroniarz może wobec Ciebie podjąć pewne czynności. Mówi o tym artykuł 36 Ustawy o ochronie osób i mienia – warto go sobie przeczytać. Pamiętaj też, że pracownik ochrony ma pewne obowiązki. Jednym z nich jest posiadanie legitymacji i okazanie jej na nasze żądanie. Poza tym ochroniarz nie może Cię przeszukać i przesłuchiwać.
Podsumowanie – czy urbex jest legalny?
Urbex nie jest zajęciem do końca legalnym. Musisz liczyć się z tym, że podczas eksploracji zostaniesz złapana lub złapany przez ochronę i mogą zostać wobec Ciebie wyciągnięte konsekwencje. Nie oznacza to jednak, że nie możesz spróbować się porozumieć z ochroną – zrób to w kulturalny i wyważony sposób. I nigdy nie upubliczniaj informacji, że do obiektu wpuścił Cię ochroniarz – na drugi dzień ten człowiek może stracić pracę.
0 Komentarzy