Odlot w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, obok Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie znalazło się na mojej liście miejsc, które koniecznie muszę zobaczyć. Wybrałam się tam w deszczowy i szary wtorek, ale nawet taka pogoda nie mogła podkopać mojego pozytywnego nastawienia i ekscytacji. Jeśli tak jak ja interesujesz się lotnictwem, to krakowskie muzeum musisz odwiedzić.
Gdzie znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego?
Muzeum Lotnictwa Polskiego położone jest przy ulicy Jana Pawła II 39 w Krakowie. Praktycznie za płotem znajduje się Lotnisko Rakowice Czyżyny. W pobliżu Muzeum jest także Park Lotników Polskich i TAURON Arena Kraków. Przy alei Jana Pawła II i naprzeciwko Parku znajdziesz Pomnik – Skrzydło Li-2 – to znak, że do Muzeum pozostało mniej niż 500 metrów.
Zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego
Muzeum jest dostępne dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych. Eksponaty znajdują się w halach i na dworze – są wśród nich samoloty, śmigłowce, silniki, maszyny i broń. W kasie poproś o mapę, która pomoże ci poruszać się na terenie Muzeum i dzięki której nie pominiesz żadnej wystawy. Na miejscu zobacz koniecznie:
- gmach główny tutaj kupisz bilet, pamiątki i coś do jedzenia;
- śmigłowiec papieski;
- samoloty szkolno-treningowe;
- Skrzydła Wielkiej Wojny – wystawa poświęcona lotnictwu I wojny światowej;
- hangar główny z największą liczbą statków powietrznych, mundurów, działek i innych atrakcji;
- magazyn historii, metamuzeum i silnikownia;
- archeologia lotnictwa – wystawę ze szczątkami samolotów;
- pomnik „Chwała lotnikom”;
- ścianę pamięci;
- aleję Migów – najsłynniejsze miejsce w tym Muzeum;
- agrolotnictwo;
- pozostałe śmigłowce.
Przed Muzeum Lotnictwa Polskiego jest parking dla zmotoryzowanych turystów. Co ważne, Muzeum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
Eksponaty w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zobaczysz śmigłowce, samoloty, silniki i sprzęt militarny. Są tutaj między innymi: MiG-29 GT (UB), Su-22M4 3005 i 3305, S-75 Wołchow (rakietowa broń przeciwlotnicza). W Muzeum znajdziesz również szybowiec (jeden z kilku) mięśniolot – wiropłat Mikołaja Surmanowicza i motoszybowce: Borzęcki Altostratus, HWL Pegaz i PW-4 Pelikan.
Pamiętasz eksponaty z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie? Jeśli nie, to zajrzyj tutaj:
Godziny otwarcia i cennik
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie jest otworzone od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 17.00. Wtorek jest bezpłatnym dniem zwiedzania. W pozostałe dni opłata za wejście wynosi 27 złotych za bilet normalny i 16 złotych za bilet ulgowy; dzieci do lat 7 zwiedzają za darmo. Muzeum sprzedaje także bilety grupowe i z usługą przewodnika. Aktualne ceny i godziny otwarcia sprawdzaj na stronie w zakładce Kontakt.
2 Komentarze
Super foty!
29 listopada, 2021 - 10:23 amDzięki 🙂
30 listopada, 2021 - 5:44 pm