Tu kręcono „Koronę królów”. Inowłódź i najciekawsze atrakcje turystyczne


Inowłódź to jedna z tych wsi, w której znajduje się sporo różnorodnych atrakcji turystycznych. Jest coś dla miłośników zamków, osób lubiących zwiedzać obiekty religijne i fanów II wojny światowej. Pokażę Wam, co warto zobaczyć w Inowłodzu.
Gdzie położona jest wieś Inowłódź?

Inowłódź leży w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, nad Pilicą, w Dolinie Białobrzeskiej. Przez wieś przebiega droga krajowa nr 48, a od Opoczna Inowłódź dzieli około 17 km na południe. Współrzędne geograficzne dla tego miejsca to 51°31′37″N i 20°13′17″E. W pobliżu znajdują się takie miasta, jak choćby Spała i Tomaszów Mazowiecki, w których nie brakuje atrakcji turystycznych. Niedaleko jest również schron kolejowy i bunkry w Konewce.
Czy wiesz, że…
Inowłódź wzięła udział w wielu polskich filmach. Kręcono tu między innymi: „Popioły”, „Czterech pancernych i psa”, „Pana Wołodyjowskiego”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Hubala” i „Koronę królów”.
Inowłódź i najciekawsze atrakcje turystyczne
Kościół św. Idziego

To romańska budowla, która funkcje parafii pełniła do 1520 roku (wtedy w mieście wzniesiono kościół pw. Michała Archanioła). Stan kościoła z roku na rok pogarszał się. Obecny wygląd zawdzięcza pracom przeprowadzonym pod nadzorem Wilhelma Henneberga w latach 1936-38.
Legendy o kościele św. Idziego
Ciekawostką są okoliczności powstania budowli. Judyta, żona księcia Władysława, wyleczyła się z bezpłodności dzięki zażywaniu kąpieli w pewnym źródełku. Brało ono swój początek w podnóża wzniesienia, na którym obecnie stoi kościół. Istnieje także historia, której bohaterem jest patron budowli. Według niej miał poprosić Boga w modlitwie, aby na świat przyszedł książęcy potomek.

Zamek króla Kazimierza Wielkiego

Wybudowano go w latach 1356-66 jako jedna z 50 warowni postawionych za panowania Kazimierza Wielkiego. Miał pełnić lokalną siedzibę króla i być punktem obrony kraju. Około 20 lat później zamek przeszedł na własność Jana i Abrahama Niemirów Nowodworskich herbu Nałęcz, a w 1393 roku odkupił go Władysław Jagiełło. Ostatnimi mieszkańcami budowli byli przedstawiciele rodu Lipskich herbu Łada.
Koniec świetności zamku w Inowłodzu
Zamek zaczął popadać w ruinę w okresie wojen ze Szwedami, którzy w 1657 roku wysadzili zamek w powietrze. Od tej pory ruiny warowni stały się miejscem, w którym okoliczni mieszkańcy pozyskiwali kamień do budowy lub terenem do wypasania bydła. W 1985 roku przeprowadzono prace archeologiczne, w trackie których znaleziono ponad 38 tysięcy ruchomych zabytków, w tym między innymi: szkło, ceramikę, kafle, przedmioty metalowe.

Bunkry z okresu II wojny światowej

Na terenie gminy Inowłódź znajdują się 22 obiekty o przeznaczeniu militarnym. Są to schrony typu Ringstand 58c, Regelbau 701 i 668, baseny przeciwpożarowe. Należą do Linii Pilicy, czyli umocnień linii oporu, która miała zatrzymać Armię Czerwoną. Rekonstrukcje niektórych obiektów zobaczycie w Skansenie Rzeki Pilicy, o którym pisałam w tekście Jak Niemcy przez Pilicę uciekali?
Inowłódź i najciekawsze atrakcje turystyczne w okolicy to:

- kościół pw. św. Michała Archanioła,
- cmentarze wojenny i żydowski,
- synagoga z XIX wieku,
- posąg żubra w Spale (jego historię przeczytacie w artykule Fajne miejscówki w Polsce),
- wieża ciśnień w Spale,
- rezerwat przyrody Żądłowice,
- Rezerwat „Spała”,
- Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim.
Czy wiesz, że…

Obrady gminy Inowłódź obywają się w podziemiach zamku króla Kazimierza Wielkiego. Inowłódź była jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1145 roku. W okresie wojen szwedzkich doszło tu do bitwy, w której brał udział hetman Stefan Czarniecki. W Inowłodzu-Zakościelu młodzieńcze lata spędzał inny znany Polak, Julian Tuwim. Od 1870 roku Inowłódź jest wsią gminną, którą zamieszkuje 886 osób (według danych sprzed kilku lat).
Szlaki turystyczne w gminie Inowłódź

Przez teren gminy Inowłódź przebiega kilkanaście szlaków turystycznych.
Szlaki piesze:
- czerwony (partyzancki) im. mjr. Henryka Dobrzańskiego,
- zielony Szlak Spalskiego Parku Krajobrazowego,
- niebieski im. prezydenta prof. Ignacego Mościckiego.
Szlaki rowerowe:
- niebieski im. Juliana Tuwima,
- zielony Trakt przez Puszczę Pilicką,
- żółty Szlak Carskich Łowów,
- czerwony Łódzka Magistrala Rowerowa,
- czarny Szlak Cudownych Obrazów.
Pozostałe szlaki:
- wodny szlak Pilicy,
- Łódzki Szlak Konny – najdłuższy w Europie szlak konny liczący aż 1817 km.

1 Komentarz
Niedaleko jest bazylika w Studziannie gdzie kręcone były filmy między innymi ” Jak rozpętałem II wojnę światową”.
10 kwietnia, 2020 - 11:32 am