Park Miejski im. Tarnowskich w Końskich


Końskie leżą w województwie świętokrzyskim, w krainie geograficznej Wzgórza Koneckie. W centrum miasta znajduje się park otoczony czterema ulicami: od północy ulicą Mieszka I, od południa Partyzantów, od zachodu Zamkową i od wschodu Sportową. Na jego terenie znajduje się zabytkowa zabudowa i ciekawa roślinność. Dlaczego warto choć na chwilę odwiedzić Park Miejskich w Końskich im. Tarnowskich?
Park Miejski w Końskich – historia

Zespół parkowo-pałacowy zbudowano z inicjatywy kanclerza wielkiego koronnego Jana Małachowskiego w latach 40. XVIII wieku. Na przestrzeni lat obiekt wielokrotnie rozbudowywano i przekształcano; usypano kopiec widokowy oraz zaaranżowano sadzawkę i strumień. Po II wojnie światowej zabudowania pałacowe ucierpiały najbardziej. W związku z upaństwowieniem budynki zajęły różne instytucje, zniszczono szkółkę roślin i drzewek owocowych, altanę, kapliczkę z XVIII wieku, kanał wodny. Rozpoczęto wycinkę drzew oraz nieprzemyślane nasadzenia nowych roślin.

Dziś w zabudowaniach pałacowych swoją siedzibę ma Urząd Miasta i Gminy Końskie, biblioteka i oddział PTTK. Oprócz zespołu pałacowego na terenie Parku Miejskiego im. Tarnowskich w Końskich warto zobaczyć: oranżerię egipską, świątynię grecką, altanę, kapliczkę Matki Boskiej, gloriettę, domek „wnuczętów” i baszty. Dokładny opis zabytków znajdziesz na stronie Parki i ogrody. Pamiętaj, że obszar parku w 1972 roku wpisano do rejestru zabytków, a dziś znajduje się pod opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Flora i fauna w Parku Miejskim im. Tarnowskich

W parku w Końskich przeważają drzewa. Znajdziemy tu między innymi takie gatunki jak: modrzewie europejskie, jesiony wyniosły, buki zwyczajne, tuje, wierzby płaczące, dęby szypułkowe, sosny pospolite. Cztery drzewa ustanowiono pomnikami przyrody, a 27 – drzewami pomnikowymi. Na terenie parku prowadzona jest analiza drzewostanu. Według niej, że 22 drzewa mają około 250 lat, a 67 0 od 160 do 250 lat.

Park Miejski w Końskich zamieszkują liczne gatunki zwierząt. Do najczęściej występujących zalicza się między innymi: krety, jeże, wiewiórki i kuny. Wśród drzew schronienie znalazło wiele ptaków: szpaków, kwiczołów, kosów, kukułek, dzięciołów i wilg.
Jeżeli zdecydujecie się na spacer po Parku Miejskim im. Tarnowskich, to warto skorzystać z opisu uczniów Gimnazjum nr 2 w Końskich. Znajdziecie go tu: Parki i ogrody.
0 Komentarzy