Co warto zobaczyć w Gdańsku? Moje subiektywne propozycje


Gdańsk. Miasto o skomplikowanej historii, od zawsze wielokulturowe, symbol solidarności i wolności. Dziś kojarzy się głównie z miastem turystycznym, usytuowanym nad Bałtykiem, miejscem wypoczynku i relaksu. Sprawdziłam więc, co warto zobaczyć w Gdańsku – poznaj moje subiektywne propozycje.
Westerplatte

To tu 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 rozpoczęła się II wojna światowa. Żołnierze majora Henryka Sucharskiego przez 7 dni bronili Wojskowej Składnicy Tranzytowej bombardowanej przez działa pancernika Schleswig-Holstein, torpedowce i sztukasy. Dziś na półwyspie znajdują się: ruiny koszar, Wartownia nr. 1 zamieniona na muzeum i Pomnik Obrońców Wybrzeża, przy którym co roku odbywają się obchody upamiętniające tamto wydarzenie. Więcej o początkach II wojny światowej na Westerplatte przeczytasz tu: Co stało się 80 lat temu na Westerplatte?.
Muzeum II Wojny Światowej

Główna wystawa, znajdująca się 14 metrów pod ziemią, prezentuje wydarzenia sprzed II wojny światowej, okres jej trwania (wraz z okupacją, masakrą ludności cywilnej i próbami przeciwstawienia się agresorom) i to, co działo się w Europie po jej zakończeniu. Wystawa została podzielona na 18 tematycznych części, w których zobaczymy eksponaty związane z tamtymi czasami, filmy historyczne i dokumentalne, posłuchamy opowiadań świadków tego kataklizmu, zmierzymy się z pytaniami dotyczącymi okresu wojny w multimedialnej grze. Muzeum II Wojny Światowej mieści się przy Placu Władysława Bartoszewskiego 1.
Centrum Gdańska

Kiedy będziesz w Gdańsku, nie sposób ominąć Śródmieście z jego zabytkami, słynnymi obiektami i wieloma atrakcjami turystycznymi:
- Żuraw Gdański – to bez dwóch zdań jeden z najbardziej charakterystycznych budynków miasta. Pełnił rolę dźwigu portowego, napędzanego siłą ludzkich mięśni. Wykorzystywano go do przenoszenia beczek z winem lub do stawiania masztów. Za jego pomocą unoszono ciężar dwóch ton nawet na 27 metrów;
- Fontanna Neptuna – król mórz to kolejny rozpoznawalny obiekt Gdańska. Stanął przed Dworem Artusa w 1633 roku. Czy wiesz, że do połowy XIX wieku fontanna działała tylko wtedy, gdy wcześniej napełniono wodą zbiorniki umieszczone na poddaszu Ratusza i Dworu Artusa? Później uruchomiono wodociągi i Neptuna w otoczeniu kaskad wody można podziwiać przez całe lato;
- Narodowe Muzeum Morskie – cztery placówki znajdujące się po obu stronach Mołtawy, na wysokości Żurawia. Jedną z nich jest SS Słodek, masowiec z parowym napędem, pierwszy statek zbudowany w całości w Polsce po II wojnie światowej;
- Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina – znajduje się w dawnych budynkach elektrowni miejskiej. Nowoczesne wnętrze i muzyka klasyczna to połączenie, które sprawdza się tu rewelacyjnie.

Co warto zobaczyć w Gdańsku:
- Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1,
- Ratusz Starego Miasta, ul. Korzenna 33/35,
- Muzeum Narodowe, ul. Toruńska 1,
- Gdański Ogród Zoologiczny, ul. Karwieńska 3,
- Plac Solidarności,
- Europejskie Centrum Solidarności,
- Historyczna Sala BHP,
- tereny dawnej Stoczni Gdańskiej,
- plaża Brzeźno,
- Twierdza Wisłoujście,
- Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46,
- Dwór Artusa, ul. Długi Targ 44,
- Kościół Mariacki,
- Wyspa Sobieszewska – Ptasi Raj.

P.S. A Ty kiedy wybierasz się do Gdańska?
0 Komentarzy