Nawigacja i orientacja w terenie: mapy papierowe i cyfrowe


Tradycja czy nowoczesność? Analogowość czy cyfrowość? Papier czy aplikacja? Poruszanie się w terenie, zwłaszcza tym, który mało znamy, wymaga umiejętności czytania mapy, posługiwania się aplikacją lub urządzeniem GPS. Co jest lepsze? Czy warto polegać tylko na jednej metodzie nawigacji i orientacji w terenie? A może warto używać tych dwóch sposobów jednocześnie?
Rodzaje map papierowych
Zarówno na szlaku, jak i w sytuacjach awaryjnych korzystać możemy z kilku rodzajów map papierowych. Oto one:
- atlasy samochodowe – w skali 1:200 000 lub 1:250 000 dostępny najczęściej, oczywiście wielu kierowców chętniej korzysta z GPS, osobiście uważam, że w aucie warto mieć te dwie formy nawigacji;
- plany miast – zwłaszcza tych, do których jedziemy po raz pierwszy, nie oznacza to jednak, że w plecaku survivalowym nie można trzymać planu miasta, w którym się mieszka;
- mapy topograficzne, wojskowe – dokładne i szczegółowo przedstawiające rzeźbę terenu;
- mapy turystyczne – każdy szanujący się podróżnik powinien mieć taką, która pokazuje wszystkie ciekawe miejsca w danym mieście.
Aplikacje i mapy na telefon
Korzystanie z aplikacji lub map cyfrowych do nawigacji i orientacji w terenie jest nieco ryzykowne. Największym ryzykiem jest rozładowanie się telefonu, a nie wszystkie mapy i apki będą działały w trybie offline. Godne polecenia są:
- Google Maps,
- Mapa Turystyczna,
- Bank Danych o Lasach,
- Geoportal,
- Open Street Map,
- Mapy.cz
Po więcej aplikacji (nie tylko do poruszania się w terenie) odsyłam na stronę Bartek w Podróży.
Urządzenia GPS
A może zamiast map i aplikacji wybrać proste urządzenie GPS? Jego zaletą jest to, że stanowi niezależne urządzenie spełniające tylko jeden cel – w przeciwieństwie do telefonu, z którego dzwonisz i wysyłasz SMS lub którym płacisz. GPS-y są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Mają funkcję oznaczania trasy i śladu, punktów charakterystycznych oraz bieżącego korygowania trasy.
Hej, podróżniczko, podróżniku! Zatrzymaj się na chwilę i odpocznij. Zajrzyj do sklepu – kubki i plakaty już na Ciebie czekają: https://sklep.jedzwpolske.pl/
Po co Ci mapa?
W szkole każdy z nas uczył się korzystać z mapy, określać współrzędne geograficzne, nazywać linie i czytać legendę. Mapa ma służyć do: nawigacji i orientacji w terenie (z kompasem), odnajdywania położenia obiektów i swojego z pomocą GPS i kompasu lub bez nich, mierzenia odległości na mapie i przenoszenia jej w teren.
Jaką mapę wybrać?
Najważniejszą cechą mapy jest skala. Do pieszych wędrówek i rowerowych przejażdżek najlepsza będzie 1:50 000, a do jazdy samochodem – 1:100 000. Równie ważna jest aktualność mapy. Nazwy ulic, przebieg dróg, numeracja, oznaczenie terenów zielonych i mnóstwo innych elementów powinno odpowiadać stanowi faktycznemu. Z czego powinna być wykonana mapa? Te z papieru powinny przejść do lamusa. O wiele lepsze są mapy z laminatu. Są bardziej odporne na zniszczenie, mogą osłaniać przed deszczem lub palącym słońcem, chronić przed zimnem i wiatrem oraz w jakimś stopniu posłużyć jako izolacja do budowy schronienia (prowizorycznego szałasu).
0 Komentarzy