Domowy zestaw przetrwania: co to jest, po co mieć i z czego się składa


Brak prądu lub wody potrafi porządnie skomplikować życie. Pal sześć, jeśli awaria zostaje usunięta po kilku godzinach. A co jeśli trwa to kilka dni? Czy poradziłabyś lub poradziłbyś sobie w takiej sytuacji? Jeżeli masz jakiekolwiek obawy, to zachęcam Cię do tego, abyś przygotowała lub przygotował domowy zestaw przetrwania. Co to jest, po co i z czego się składa? Przeczytaj w tym tekście.
Co to jest domowy zestaw przetrwania?

Domowy zestaw przetrwania to zbiór rzeczy, które przydadzą się nam w sytuacjach awaryjnych (przeczytasz o nich w akapicie poniżej). To przedmioty, które pomogą nam przetrwać jakiś czas bez podstawowych dóbr i przeczekać czas, w którym dotrą do nas służby ratownicze. Domowy zestaw przetrwania nie może być zbieraniną przypadkowych rzeczy. Osoby zajmujące się turystyką trochę bardziej niż amatorsko, taki zestaw przygotują łatwiej – po prostu część przedmiotów wchodzących w jego skład mają już w domu.
W jakich sytuacjach może przydać się domowy zestaw przetrwania?

Domowego zestawu przetrwania w naszych polskich realiach życia raczej nie tworzy się ze względu na ryzyko wybuchu III wojny światowej lub apokalipsy zombie. Jesteśmy narażeni na zupełnie inne sytuacje awaryjne. Mam tu ma myśli: brak prądu, awarię wodociągową, utratę komunikacji elektronicznej, nagłą utratę pracy, wypadek lub śmierć bliskiej osoby. W tych ostatnich przypadkach powinnaś lub powinieneś zabezpieczyć się przede wszystkim finansowo. A w pozostałych? Dobrze, abyś zgromadziła lub zgromadził odpowiednie zapasy.
Zawartość mojego zestawu

Z premedytacją użyłam słowa „mojego”. Domowy zestaw przetrwania każdy z nas powinien skompletować dla siebie, swojej rodziny i w oparciu o swoje potrzeby. Odradzam kopiowanie zestawów od innych osób, w tym ode mnie. Oczywiście możesz podpatrywać i testować te rozwiązania u siebie, ale pamiętaj, że nie zawsze muszą się sprawdzić.
Poczytaj także o zestawie EDC: Mój zestaw EDC: co to jest, co zawiera, jak skompletować
Jak dobrać zestaw przetrwania?
Zestaw przetrwania dobierz przede wszystkim do własnych potrzeb i sytuacji życiowej. Na przykład: jeśli masz małe dziecko, to musisz uwzględnić większy zapas pokarmu dla niego (pewnie będzie to jakieś specjalistyczne mleko). A może masz psa? O czworonoga również musisz zadbać i kupić odpowiednio większą ilość karmy. A jeśli masz choroby przewlekłe, to pamiętaj o kilku dodatkowych opakowaniach leków. Mam nadzieję, że rozumiesz, o co mi chodzi.
Rzeczy w moim zestawie
Na mój domowy zestaw przetrwania składają się takie rzeczy jak:
- świece, zapałki, zapalniczki;
- latarki, baterie;
- apteczka, zapas leków;
- multitool, siekierka, piła, saperka, łopata (mieszkam na wsi, więc cztery ostatnie rzeczy siłą rzeczy po prostu muszę mieć);
- taśmy naprawcze;
- środki higieniczne;
- zapas wody i żywności;
- rowery, które można przerobić na źródła energii;
- mata termorefleksyjna;
- powerbank;
- oraz kilka innych, o których nie mogę tu wspomnieć.
Co mogłabym dołożyć?

Mój zestaw przetrwania nie jest doskonały. Mogłabym na przykład zwiększyć zapasy wody i żywności, dokupić stację zasilającą lub agregat prądotwórczy, zaopatrzyć się w filtr do wody, pomyśleć o innym materiale palnym niż drewno, kupić kuchenkę turystyczną i radio na baterie.
P. S. Mój zestaw na pewno wymaga dopracowania. A Twój domowy zestaw przetrwania? Masz, dopiero kompletujesz, czy uważasz za zbędny?
0 Komentarzy