Dokąd pojechać, żeby nie zmarznąć? Podróże dla ciepłolubnych


Zimę mamy tylko w kalendarzu, a minusowych temperatur dawno nie było. Niemniej są wśród podróżników ludzie, którzy marzną, gdy termometry wskazują tylko kilka kresek powyżej zera. Ciepłolubni nie muszą rezygnować wtedy ze zwiedzania i wycieczek. Są takie miejsca, w których temperatura zawsze utrzymuje się na plusie i jest stała niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Zobacz, dokąd pojechać, żeby nie zmarznąć.
Podziemia w Polsce
Opatów, Lublin, Malbork. To tylko niektóre miasta w Polsce oferujące zwiedzanie podziemnych przejść, piwnic i tras. Panuje w nich dodatnia temperatura, choć należy pamiętać o ciepłym swetrze lub bluzie.

Podziemia Opatowskie tworzą piwnice rozmieszczone na 3 kondygnacjach i znajdujące się na głębokości 15 metrów. Temperatura w zależności od pory roku waha się pomiędzy 5ºC a 12ºC. Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem. Wejście znajduje się przy Placu Obrońców Pokoju 18.
Lubelska Trasa Podziemna liczy 280 metrów i biegnie pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Składa się z piwnic pochodzących z XVI wieku. Zwiedzanie w poniedziałki połączone jest z inscenizacją; istnieje także możliwość wejść wieczornych. W podziemiach Lublina panuje temperatura od 7ºC do 12ºC. Wejście mieści się przy Rynku 1.

Podziemia zamku w Malborku to piwnice znajdujące się pod całym zachodnim skrzydłem Zamku Średniego. Pełniły role gospodarcze i były zarządzane przez brata piwniczego. Zwiedzanie jest możliwe w godzinach otwarcia zamku.
Kopalnie w Polsce
Najsłynniejsza w Polsce to Kopalnia Soli w Wieliczce. Jest jedynym obiektem górniczym na świecie czynnym od średniowiecza aż do teraz. Chodniki, komory eksploatacyjne, jeziora i szyby liczą około 300 km i są usytuowane na 9 poziomach sięgających 327 metrów. Eksploatacji złoża zaprzestano 30 czerwca 1996 roku. Obecnie solne groty to między innymi 3 km krętych korytarzy, 800 schodów i zejście na głębokość 135 metrów.
Muzea w Polsce

Dokąd pojechać, żeby nie zmarznąć? Muzea! Tych w Polsce jest niezliczona ilość. Do wyboru, do koloru. Muzea dzielimy na: narodowe, regionalne, archeologiczne, biograficzne, etnograficzne i skanseny, historyczne, izby pamięci, martyrologiczne, przyrodnicze, geograficzne i geologiczne, religijne i sakralne, sztuki, techniki, wojskowe. Muzea znajdują się także na statkach i okrętach (np. Niszczyciel ORP Błyskawica w Gdyni) oraz w zamkach, dworach i pałacach (np. Łazienki Królewskie w Warszawie). Są również nietypowe muzea: Bombki Choinkowej w Nowej Dębie, Koronki w Koniakowie, Fortepianów w Ostromecku, Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, Piernika w Toruniu.
Schrony kolejowe w Polsce

Schronów kolejowych w Polsce są tylko cztery: w Strzyżowie, w Konewce, w Stępinie i w Jeleniu (ten ostatni obecnie jest niezagospodarowany). Są to olbrzymie żelbetonowe budowle, w których pobliżu budowano obiekty pomocnicze (połączone ze schronem tunelem technicznym). Bunkry w Strzyżowie i Stępinie wchodziły w skład kwatery głównej Hitlera „Anlage Sud”, a te w Konewce i Jeleniu były częścią kompleksu „Anlage Mitte”. W schronie kolejowym w Stępinie w 1941 roku doszło do spotkania Hitlera z Mussolinim. Wtedy też pociąg Hitlera, “Amerikę”, umieszczono w schronie w Strzyżowie.
0 Komentarzy