Jak zaplanować podróż? Checklista każdego podróżnika


Planowanie podróży, czy to na weekend, czy na kilkanaście dni, jest bardzo ważną sprawą. Trzeba zadbać o: hotel, transport, bilety, odpowiednie ubranie, sprzęt do fotografowania lub nagrywania i apteczkę. Przydadzą się też przekąski i książka, które pozwolą nam przyjemnie spędzić podróż. Sprawdź, jak zaplanować podróż.
Pokój w hotelu, pole kempingowe czy apartament?
Jeżeli planujesz wakacje lub urlop w sezonie letnim, to pokój w hotelu zarezerwuj kilka miesięcy wcześniej. Nie rób nic na ostatnią chwilę, a już na pewno nie jedź na wczasy bez rezerwacji. No chyba, że lubisz wakacyjne ryzyko i jesteś mistrzynią lub mistrzem spontanu. Wybierz takie miejsce pobytu, w którym odpoczniesz i zrelaksujesz się po całym dniu górskich wspinaczek lub zbieraniu muszelek na plaży. Zadbaj też o to, żeby hotel był dobrym miejscem wypadowym zarówno do centrum miasta, jak i na jego obrzeża, na których mogą znajdować się jakieś atrakcje turystyczne. Do wyboru masz mnóstwo możliwości: hotel, hostel, apartament, pole kempingowe.
Co wybierasz: pociąg, samochód, rower?
Zanim zaplanujesz wakacje w konkretnej miejscowości, sprawdź, w jaki sposób tam dotrzeć. Mniejsza z tym, gdy chcesz przyjechać do jakiegoś większego miasta. Ale jak dojedziesz do małej wioski, w której jest ciekawy obiekt turystyczny? I co jeśli okaże się, że nie jeżdżą tam żadne pociągi i autobusy? No cóż, pozostaje tylko tachać walizy, a potem paść na łóżko i przespać pół dnia.
Hej, podróżniczko, podróżniku! Zatrzymaj się na chwilę i odpocznij. Zajrzyj do sklepu – kubki i plakaty już na Ciebie czekają: https://sklep.jedzwpolske.pl/
Wniosek? Koniecznie sprawdź połączenia komunikacyjne: o której godzinie odjeżdżają pociągi, czy zdążysz na autobus z jednej miejscowości do drugiej, gdzie i kiedy masz przesiadkę, i najważniejsze – czy jedziesz w dobrym kierunku. Pamiętaj też o biletach. Czy wiesz, że niektórzy przewoźnicy oferują niższe ceny za podróż wtedy, gdy kupujesz bilet tydzień wcześniej? Za podobnymi ofertami warto rozejrzeć się w przypadku, jeśli planujesz jechać autobusem lub lecieć samolotem. No i myślę, że fajnie jest przejechać się od czasu do czasu ciasnym busem z tubylcami, czytaj: miejscową ludnością.
Godziny otwarcia i cenniki biletów
Załóżmy, że już jesteś u celu i chcesz pozwiedzać okolicę. Na początek sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w danym miejscu. Potem dowiedz się, w jakich godzinach są czynne, ile kosztują wejściówki i w które dni tygodnia są otwarte. Pamiętaj, że ceny i godziny wejść różnią się w zależności od sezonu turystycznego. Przecież nie można całych wakacji spędzić w hotelu.
Aparat fotograficzny na wakacje

Dla mnie nie ma wakacji lub wycieczki bez zdjęć. Dlatego w podróży zabieram aparat i sprzęt, bez którego ten pierwszy nie mógłby działać lub jego użyteczność byłaby bardzo ograniczona, czyli:
- dwa akumulatory,
- dodatkowy zasilacz,
- pojemną kartę,
- funkcjonalną torbę, która to wszystko pomieści, a do tego ochroni przed uszkodzeniami i jest wygodna.
Oprócz sprzętu fotograficznego staram się, żeby w podróż zabrać jak jak najmniejszy bagaż. Po co targać torby, w których wala się mnóstwo niepotrzebnych rzeczy? Dlatego jeśli chodzi o ubrania i kosmetyki, to ograniczam ich ilość do niezbędnego minimum. Zwykle dobieram je według następującego klucza:
- ubrania na ciepłe dni i chłodniejsze wieczory;
- odzież odpowiednią do miejsca, w które się wybieram: strój kąpielowy nad morze, a w góry wygodne i ciepłe ubranie;
- wygodne buty do chodzenia przez cały dzień i lekkie obuwie, a których stopy odpoczną;
- kosmetyczka: krem z filtrem UV na lato, coś do makijażu, nawilżenia cery i umycia włosów;
- moje podróżnicze must have: chusteczki higieniczne i nawilżane, płyn do dezynfekcji dłoni, plaster z opatrunkiem, tabletki przeciwbólowe.
Oczywiście to, co i ile spakujecie do torby, zależy od tego, na jak długo i gdzie jedziecie. Będzie to tez uzależnione od pory roku i podróżniczych planów. Przy pakowaniu torby pamiętaj, że na wyposażeniu pokoi hotelowych są między innymi suszarka, ręczniki, kosmetyki w mini wersji.
Najważniejsza rzecz w podróży: apteczka turystyczna
Apteczka turystyczna z wyposażeniem lub bez niego to sprawa obowiązkowa! Wolę sama kompletować te rzeczy, toteż w moja apteczka turystyczna zawiera:
- płyn do dezynfekcji;
- wodoodporny plaster z opatrunkiem, wyjałowioną gazę, opaskę uciskową, bandaż elastyczny;
- preparat na ukąszenia komarów i odstraszający kleszcze;
- leki przeciwbólowe i te, które bierzesz na co dzień;
- koc termiczny;
- nożyczki do rozcięcia plastra, bandaża lub ubrania (w przypadku poważniejszego skaleczenia).
P. S. Czy już wiesz, jak zaplanować podróż?
0 Komentarzy