Bezpieczeństwo w podróży. Co powinna zawierać apteczka samochodowa?


Bezpieczeństwo w podróży jest mega ważne i zawsze powinno stać na pierwszym miejscu. Na krótkiej wycieczce lub podczas dłuższego wyjazdu jesteśmy szczególnie narażeni na urazy i wypadki. A ponieważ jesteśmy daleko od domu, w wielu sytuacjach musimy radzić sobie sami. Jeżeli podróżujemy autem, to do dyspozycji pozostaje nam tylko jedna rzecz. Co powinna zawierać apteczka samochodowa i jak jej użyć?
W tym tekście nie wypowiadam się jako ekspert, a jedynie jako osoba po kursie prawa jazdy i posiadająca pewien zakres wiedzy o świecie.
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia prywatnego auta, choć w przyszłości ma być. Mimo to warto mieć ją zawsze ze sobą, bo nigdy nie wiesz, kiedy Tobie lub komuś innemu będzie potrzebna pomoc. Co powinna zawierać apteczka samochodowa według normy DIN 13164? Znajdują się w niej:
- spis wyposażenia i instrukcja udzielenia pierwszej pomocy;
- nożyczki, chusteczki nawilżane, plaster;
- zestaw plastrów i bandaży;
- chusty trójkątne i opatrunkowe;
- kompres na rany;
- rękawice winylowe;
- koc termiczny (folia NRC): strona srebrna do ciała ogrzewa, a założona na zewnątrz wychładza.

Apteczka samochodowa nie może zawierać żadnych płynów do dezynfekcji (w tym wody utlenionej) i leków, które w aucie mogłyby szybko się popsuć i stracić swoje właściwości. Nie wolno wkładać do niej waty kosmetycznej, której pod żadnym pozorem nie można używać do opatrywania ran i tamowania krwawienia.
Co to jest DIN?

DIN to skrót od Deutsches Institut fur Normung, czyli Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego, który wydaje normy dotyczące pierwszej pomocy. Nas, osób poruszających się samochodami osobowymi i w terenie, interesuje norma 13164 określająca wyposażenie apteczek samochodowych. Polska jako członek Unii Europejskiej oraz większość krajów wspólnoty korzysta z norm niemieckich.
Apteczka samochodowa – jak jej używać?
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Zdarzył się wypadek komunikacyjny i jeden z jego uczestników doznał krwotoku z kończyny. Co robisz?
- Zakładasz rękawiczki i rozcinasz ubranie
- Unosisz kończynę powyżej serca przy niewielkim krwawieniu
- Masywny krwotok zatamuj dłonią. Na ranę połóż dodatkowo gazę opatrunkową
- Zakładasz opatrunek uciskowy. Na opatrunek osłaniający ranę nakładasz zwinięty np. bandaż i mocujesz go wokół kończyny opaską dociskającą (bandażem lub fragmentem ubrania poszkodowanego); ranę uciskasz.

Pamiętaj, że w przypadku lżejszego zranienia:
- rany nie można wymywać, dotykać, posypywać lub spryskiwać preparatami odkażającymi;
- z rany nie można wyjmować ciał obcych, które mogą tamować krwawienie;
- unieruchomienie okolicy rany jest korzystne dla osoby poszkodowanej;
- odkaża się tylko otoczenie rany;
- na ranę nie wolno kłaść waty, chusteczki higienicznej lub papieru toaletowego.
P.S. Udzielenie pierwszej pomocy jest Twoim obowiązkiem. Sprowadza się to do powiadomienia odpowiednich służb i opatrzenia poszkodowanych.
0 Komentarzy