Pałac Niemojewskich w Lasocinie


To kolejna posiadłość Niemojewskich, którą odwiedziłam zeszłego lata. Na tle zieleni ruiny budynku z czerwonej cegły prezentują się wyjątkowo. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to dawne wejście z kolumnami. Jednak aby zobaczyć zdobienia trzeba wytężyć wzrok – niewiele zachowało się z tego miejsca. Poznaj smutną historię głowy rodziny i odwiedź pałac Niemojewskich w Lasocinie.
Jak dojechać do Lasocina?

Lasocin to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w gminie Łopuszno. Znajduje się na niewielkim wzniesieniu otoczonym lasami (stąd prawdopodobnie pochodzi nazwa Lasocin). Od Kielc dzieli ją około 26 km w kierunku północno-zachodnim. W Lasocinie stoją ruiny pałacu Niemojewskich, jest także kasztanowa aleja – część pałacowego parku. Współrzędne pałacu to: 50°58’19.5″N i 20°08’46.7″E.
Pałac Niemojewskich w Lasocinie – kalendarium

- połowa XIX wieku – na miejscu dawnego dworu wybudowano pałac;
- 1935 rok – właściciel pałacu, Edward Niemojewski, został zastrzelony przez kłusownika;
- 1945 rok – synowie Niemojewskiego, Ludwig i Stanisław, wraz z matką, Krystyną Niemojewską, przeprowadzili się do Kielc;
- 1958 rok – ostatnie lata użytkowania pałacu;
- 1977 rok i lata poprzednie – w pałacu siedzibę miały Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Łopusznie i Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Lasocin;
- 1995 rok – spłonęła jedna z zabytkowych stodół (została odnowiona przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną);
- 1997 rok – Krystyna Niemojewska zmarła w wieku 93 lat;
- 1997 rok – pałac wystawiono do sprzedaży na cele hotelarsko-rekreacyjne.
Poznaj dalsze dzieje członków rodziny Niemojewskich. To dwa wywiady z Witoldem Niemojewskim, prawnukiem Edwarda:
Equista – Sylwetka: Witold Niemojewski – Konie dały mi wszystko
Pałac Niemojewskich w Lasocinie dzisiaj

Dziś pałac Niemojewskich w Lasocinie jest ruiną schowaną wśród drzew i sąsiadującą z ulami. Mimo że stoi na terenie prywatnym, to można go zwiedzać; nie wolno jedynie wchodzić w pozostałości budynku. Wokół rozciąga się park, a od pałacu w Lasocinie przez Mokre i Mnin biegnie kasztanowa aleja. Liczy aż 1,5 km długości, a tworzą ją kasztanowce zwyczajne. Jakiś czas temu powstała inicjatywa „Ratujemy aleję kasztanową w Lasocinie”, dzięki której drzewa zbadano, określono ich wiek i stan zdrowia.

Za czasów świetności majątek Niemojewskich liczył aż 120 ha pól i prawie 3500 mórg lasów. To właśnie w tych lasach Edward Niemojewski urządzał ogromne polowania. Niestety podczas jednego z nich został zastrzelony przez kłusownika. Miał wtedy 29 lat. Właściciela Lasocina pochowano w grobie rodzinnym na cmentarzu w Olesznie.
Poczytaj o innym majątku rodziny Niemojewskich:
Pałac Niemojewskich w Lasocinie bez dwóch zdań był budynkiem bardzo pięknym. Do dzisiaj zachowały się zdobienia architektoniczne, które udało mi się wypatrzeć na balkonie. Imponujący jest także front budynku – wejście z dwoma kolumnami. Niedaleko pałacu zachowały się dwie bramy, które były częścią ogrodzenia majątku Niemojewskich.

Bibliografia
R. Jurkowski, Zapomniane miejsca Świętokrzyskie, Warszawa 2016.
2 Komentarze
Od roku 2014/2015 pałac jak i cały teren jest w prywatnych rękach i najprawdopodobniej będzie odbudowywany
31 sierpnia, 2020 - 11:59 amMam kilka ( cztery ) zdjęcia pałacu z okresu wojny a dokładnie z września lub października roku 1944. Zdjęcia wykonał mój wuj ppor. cz. w. Feliks Konderko ps. “Jerzy”, wówczas żołnierz 2 pp Leg. AK. Zdjęcia zrobione już po odejściu oddziałów NSZ, które jakiś czas stacjonowały w Lasocinie.
21 lipca, 2020 - 3:41 pm