Sieradowicki Park Krajobrazowy – szlaki i atrakcje


Jeden ze 125 parków krajobrazowych występujących w Polsce. Oprócz bogatej flory i fauny na jego terenie znajdujemy liczne pamiątki historyczne i miejsca związane z postaciami, które miały ważny udział w historii naszego kraju. Na jego terenie znajduje się wiele ścieżek dydaktycznych i szlaków, a wokół miasteczka z atrakcjami przyciągającymi turystów. Poznajcie Sieradowicki Park Krajobrazowy.
Sieradowicki Park Krajobrazowy – informacje ogólne
Został utworzony 10 czerwca 1988 roku. Jego powierzchnia to nieco ponad 12 hektarów. Znajduje się w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim. W pobliżu Sieradowickiego Parku Krajobrazowego znajdują się takie miasta z licznymi atrakcjami turystycznymi: Starachowice, Wąchock, Suchedniów. W Wąchocku zobaczysz między innymi pomnik wójta i pałac Schoenberga, a w Starachowicach przejdziesz ścieżką Stara.
Ścieżki dydaktyczne i szlaki
Na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego wyznaczono trzy ścieżki dydaktyczne:
- przyrodniczo – krajobrazową „Radkowice – Śniadka” o długości ok. 5 km,
- przyrodniczo – historyczną „Berezów – Michniów – Kamień Michniowski – Burzący Stok – Suchedniów” o długości ok. 15 km,
- przyrodniczo – historyczną „Wąchock – Wąwóz Rocław – Rataje – Polana Langiewicza – Wykus” o długości 10 km.
Szlaki przechodzące przez Sieradowicki Park Krajobrazowy to:
- szlak niebieski: Wąchock – Bodzentyn – Cedzyna,
- szlak zielony: Starachowice – Bodzentyn – Podzagnańszcze,
- szlak czarny: Starachowice – Rezerwat Wykus,
- szlak zielony: Skarżysko-Kamienna – Rezerwat Wykus.
Formy ochrony przyrody

W Sieradowickim Parku Krajobrazowym znajdują się trzy rezerwaty: Wykus, Kamień Michniowski i Góra Sieradowska. O tym pierwszym przeczytasz w tekście Polana i rezerwat przyrody Wykus. Innymi formami ochrony przyrody są pomniki przyrody (np. źródło Burzący Stok, skałka Cygańska Kapa, skałki Biały Kamień), stanowiska dokumentacyjne (np. Wąwóz Sitki) i użytki ekologiczne.
Jakie rośliny i zwierzęta mieszkają w Sieradowickim Parku Krajobrazowym?
Wśród drzew dominują jodła i sosna. Niektóre rośliny występujące na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego to: paprotka zwyczajna, arnika górska, czosnek niedźwiedzi i storczyki. Zwierzętami zamieszkującymi obszar parku są między innymi: trzmiele, jaszczurki zwinki, drozdy, pstrągi i raki.
P.S. Byliście kiedykolwiek w Sieradowickim Parku Krajobrazowym lub w rezerwacie przyrody Wykus?
0 Komentarzy