Świat przyrody: szlaki turystyczne w Polsce


Kropki, strzałki, czerwone, niebieskie, żółte, z koniem lub rowerem. Właśnie tak wyglądają szlaki turystyczne w Polsce. Jeżeli nie zwracasz na nie większej uwagi, to bardzo niedobrze – w górach lub w lesie, gdzie takie znaki wyznaczają drogę, zgubić się jest bardzo prosto. A jeśli nie wiesz, co dokładnie oznaczają, to zapraszam Cię na mój wpis.
Co to jest szlak turystyczny?

W „Instrukcji Znakowania Szlaków Turystycznych” Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) przeczytamy, że szlakiem turystycznym jest wytyczona i oznakowana jednolitymi znakami (symbolami) wyposażona w urządzenia i znaki informacyjne trasa wędrówki zapewniająca bezpieczne jej przebycie turyście o przeciętnym poziomie umiejętności i doświadczeniu bez względu na porę roku i poza ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Szlak lub jego odcinek może być czasowo zamknięty, jeżeli wymagają tego szczegółowe warunki (np. niekorzystne warunki pogodowe, zagrożenie lawinowe, prace leśne czy czasowa ochrona walorów przyrodniczych).

Mamy następujące szlaki turystyczne w Polsce: piesze (nizinne i górskie); ścieżki: dojściowe, spacerowe, dydaktyczne i edukacyjne; narciarskie; rowerowe; konne; kajakowe.
Kilkanaście lat temu wprowadzono turystyczne znaki drogowe – tablice:
- powitalne i pożegnalne,
- atrakcji turystycznych w mieście lub województwie,
- samochodowego szlaku turystycznego,
- obiektu turystycznego,
- drogowskazy samochodowych szlaków turystycznych.
Czy wiesz, że…

Osoba oznaczająca szlaki turystyczne to znakarz szlaku. Obowiązki oraz to, jak można zostać znakarzem, są określone w regulaminie PTTK.
Rodzaje znaków na szlakach turystycznych w Polsce

Na szlakach pieszych, rowerowych i innych znajdują się znaki o różnych kształtach i kolorach. Informują nas między innymi o: przebiegu trasy, zagrożeniach, długości, zmiany kierunku. Mamy więc znaki: podstawowe (przeważnie w kształcie prostokąta), początku i końca szlaku (w kształcie koła), kierunkowe (strzałki i zgięte pod różnymi kątami paski), w terenach trudnych orientacyjnie (wykrzyknik).

Są także drogowskazy, tabliczki ostrzegające przed lawinami, tablice z nazwą miejsca, dojście do źródła, na szczyt lub do krajoznawczego i noclegowego. Mamy również znaki ostrzegawcze dla narciarzy (żółte trójkąty z czerwona obwódką), rowerzystów, kajakarzy i osób podróżujących wierzchem (w tym informujące o miejscu postojowym).
Szlaki turystyczne w Polsce i ich znaczenie

Przyjmuje się, że kolory szlaków turystycznych w Polsce mają znaczenie. Określają między innymi długość, atrakcyjność i trudność trasy. Mimo że obecnie odchodzi się od takiego oznakowania, to wciąż przyjmuje się, że szlak:
- czerwony to szlak główny, prowadzi przez najpiękniejsze i najbardziej atrakcyjne odcinki trasy;
- niebieski oznacza szlaki dalekobieżne;
- żółty to szlak łącznikowy;
- zielony oznacza szlak doprowadzający do konkretnych miejsc;
- czarny jest krótkim szlakiem dojściowym.
Czy wiesz, że…

Szczególnym rodzajem szlaku turystycznego jest Droga św. Jakuba. To szlak pielgrzymkowy prowadzący do katedry Santiago de Compostela w Hiszpanii. Szlak wyznaczają złote muszle umieszczone na błękitnym tle, nazywane muszlami świętego Jakuba.
0 Komentarzy