Atrakcje turystyczne na Mazowszu – zobacz je koniecznie


Z centralnej Polski i Pomorza jedziemy do województwa mazowieckiego. Sprawdzimy, jakie atrakcje turystyczne na Mazowszu na nas czekają. Znajdzie się coś dla fanów robótek ręcznych, spacerów po mieście, militariów i historii. To co, jedziemy!
Twierdza Modlin
Jedna z większych i bardzo dobrze zachowanych tego typu budowli w Europie. Warto spędzić tam cały weekend, żeby lepiej poznać wszystkie budowle, które od kilkuset lat służyły żołnierzom różnych nacji. Czy wiesz, że koszarowiec Twierdzy Modlin to najdłuższy budynek w Europie? Liczy sobie aż 2250 metrów długości. Ten, kto to sprzątał musiał mieć anielską cierpliwość – to przecież niekończąca się praca.
Krakowskie Przedmieście w Warszawie
Tę część stolicy lubię najbardziej. Stoją zabytkowe budynki i pomniki; znajduje się tu też Pałac Prezydencki i zamek królewski. Co ciekawe Krakowskie Przedmieście ma swój pępek. Znajduje się na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego, pomiędzy Hotelem Bristol a kościołem Sióstr Wizytek. Przejdziemy na niego wprost z Placu Piłsudskiego ulica generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza.
Zobacz, jakie atrakcje turystyczne znajdziesz w województwie łódzkim i na Pomorzu:
Muzeum Wsi Radomskiej
Atrakcje turystyczne na Mazowszu to także skanseny, czyli muzea na wolnym powietrzu. Muzeum Wsi Radomskiej jest znane chociażby z Festiwalu Ziemniaka (na ostatnim gościł Karol Okrasa) i Święta Chleba. W skansenie zobaczymy zabudowę chłopską i dworską, ubrania, narzędzia rolnicze i wyposażenie domów z poprzednich epok. Warto wybrać się tam podczas jednego z festiwali lub warsztatów, kiedy samodzielnie można wykopać ziemniaki lub wystrugać drewnianą łyżkę. Sprawdźcie sami:
Miasto Kazimierzowskie w Radomiu
Pozostajemy na południu Mazowszu. Miasto Kazimierzowskie to jedna z dzielnic Radomia, w której znajdziemy pomniki i budynki pochodzące z różnych epok historycznych i prezentujące odmienne style architektoniczne. Zobaczycie tu na przykład: pozostałości średniowiecznych murów miejskich, fragmenty Zamku Królewskiego, pałac Deskurów, zabytkowe budynki przy ulicy Rwańskiej, domy Gąski i Esterki, Nowy Ratusz, Pomnik Czynu Legionów. Jeżeli już przyjedziecie do Radomia, to warto przejść się szlakiem, który skupia małe pomniki – symbole przemysłowej strony tego miasta:
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
To chyba najsławniejszy pałac w Polsce. Został zbudowany w głębokiej komunie, a dziś trwają spory o to, czy go wyburzać, czy nie. Jego wysokość to 237 metrów wraz ze wspornikiem antenowym. Do budowy Pałacu Kultury i Nauki wykorzystano stal, beton, cegłę, kamień, ceramikę i drzewo. Są w nim 3288 pomieszczenia, w tym muzea, kino, sale wykładowe, restauracje. Ma 44 kondygnacje i dwie kondygnacje, które znajdują się pod ziemią. Taras widokowy w PKiN znajduje się na wysokości 114 metrów i znajduje się na XXX piętrze. Czy wiesz, że latem tego roku pałac skończył 65 lat?
Atrakcje turystyczne na Mazowszu – Szydłowiec
Wróćmy na chwilę na południe Mazowsza i zobaczmy, jakie atrakcje czekają na nas w Szydłowcu. Takie niewielkie i spokojne miasta są zazwyczaj omijane przez turystów. Niesłusznie, bo to właśnie w nich znajduje się sporo ciekawych miejsc wartych zobaczenia. W Szydłowcu będą to rynek, ratusz, kamieniołomy, budynki pozostałe po żydowskiej kulturze. Zresztą spójrzcie sami:
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
To chyba jedno z lepszych muzeów awiacji w Polsce. Na miejscu zobaczycie eksponaty zgromadzone w kilku hangarach (w tym najcenniejszy z nich, sztandar Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie) oraz statki powietrzne i pojazdy radiolokacyjne umieszczone pod chmurką. Zobaczcie, co oprócz Muzeum Sił Powietrznych można zobaczyć w Dęblinie:
Muzeum Powstania Warszawskiego
Atrakcje turystyczne na Mazowszu to również muzea. Wejdźmy do kolejnego, jednego z lepszych muzeów, w którym byłam. Muzeum Powstania Warszawskiego jest miejscem dla nas bardzo ważnym i jednocześnie przyjaznym dla turystów. Oddziałuje na nas dźwiękiem, obrazem i przestrzenią. Multimedialne wystawy i bliski kontakt z eksponatami powodują, że więcej zapamiętujemy i szybciej uczymy się o tej tragicznej części polskiej historii. Więcej o Muzeum i moich spostrzeżeniach przeczytacie tutaj:
Fragmenty murów getta w Warszawie
W stolicy do dziś stoją fragmenty murów getta. To między innymi ulice i budynki: Sienna 55, Złota 62, Waliców 11, cmentarz żydowski (największy w województwie mazowieckim, drugi największy w Polsce i jeden z największych na świecie) przy Okopowej 49/51, Gmach Sądów Grodzkich na Lesznie, Chłodna 41, Krochmalna 4/28, Ogrodowa 55, Okopowa 78, Stawki 10 i Świętojerska róg Nowiniarskiej.
Rezerwat przyrody Piotrowe Pole
Czy atrakcje turystyczne na Mazowszu mogą łączyć i historię, i przyrodę? Tak dzieje się w rezerwacie przyrody Piotrowe Pole, który został utworzony w celu ochrony starodrzewia modrzewia polskiego. Co więcej jest to doskonałe miejsce na jazdę rowerem, ognisko, nordic walking, wypoczynek w większym gronie. Oczywiście trzeba pamiętać, że to miejsce, w którym podczas II wojny światowej rozegrały się walki z udziałem oddziału AK „Potoki”. Więcej o tych wydarzeniach przeczytacie tutaj:
P.S. Jakie są Twoje ulubione atrakcje turystyczne na Mazowszu?
0 Komentarzy