Quest w Muzeum Wsi Radomskiej i Festiwal Ziemniaka


Quest – wyprawa, poszukiwania, zadanie. To całkiem przyjemne skojarzenia. A jeśli dorzucimy do tego ukrytą gdzieś skrzynkę ze skarbem, to robi się jeszcze ciekawiej. Dodajmy też regionalne wydarzenie z nie lada atrakcjami. Przepis na udaną podróż murowany! Czym dokładnie jest quest, co ciekawego znajduje się w Muzeum Wsi Radomskiej i jak obchodzi się Festiwal Ziemniaka?
Quest – zagadki dla podróżnika

Questy są grami terenowymi, które łączą naukę z zabawą, i to nie tylko dla dzieci. Tematyką takich wypraw są wydarzenia historyczne, przyroda i sprawy kulturowe. Quest polega na odgadnięciu haseł w rymowanej zagadce i hasła głównego. Podpowiedziami jest wszystko to, co zobaczysz po drodze. Na końcu każdej gry na zwycięzców czekają nagrody i pieczątka. Do wyboru masz questy piesze, rowerowe i wodne, które są dostępne tylko w sezonie turystycznym lub przez cały rok. Czas przejścia wynosi od 30 minut do ponad godziny. Warto wybrać taki, który będzie dla Ciebie atrakcyjny i sprawi niezłą frajdę.

Quest w Muzeum Wsi Radomskiej

O życiu w wiejskiej zagrodzie to quest dostępny przez cały rok w Muzeum Wsi Radomskiej. Czas przejścia to tylko pół godziny. W jego trakcie poznaje się codzienne życie w zagrodzie zamożnego gospodarza z początku XX wieku. Quest rozpoczyna się w zagrodzie z Chomentowa. Niestety nie mogę powiedzieć Wam, jakie otrzymałam hasło i w jaki sposób uzupełnić tę rymowaną grę terenową. Mogę jednak opowiedzieć co nieco o Muzeum i Festiwalu Ziemniaka.
Hej, podróżniczko, podróżniku! Zatrzymaj się na chwilę i odpocznij. Zajrzyj do sklepu – kubki i plakaty już na Ciebie czekają: https://sklep.jedzwpolske.pl/

Muzeum Wsi Radomskiej – z życia w chłopskiej zagrodzie



W Muzeum znajdziesz kilka wystaw stałych podzielonych na zespoły: wiejski, dworski, sakralny i wiatraków. Każdy z zespołów składa się z budynków pochodzących z okolic Radomia. Są to między innymi: zagrody, remiza, kuźnia, dom ludowy, czworaki, spichlerz, kurnik, kaplica, dzwonnica, wiatraki.


W każdym obiekcie:
- znajdziesz przedmioty codziennego użytku,
- zobaczysz, jak wyglądała wiejska chata, a jak dwór,
- dowiesz się, jakich narzędzi dawniej używano do pracy,
- sprawdzisz, jak wyglądały maszyny rolnicze,
- przekonasz się, w co dawniej się ubierano.


Muzeum prezentuje także wystawy czasowe. Kręć się, kręć wrzeciono, Tkaniny okryciowe, dekoracyjno-użytkowe i strój ludowy w zbiorach Muzeum Wsi Radomskiej, Od artysty ludowego do wytwórcy sztuki oraz Życie zaklęte w glinie to wystawy, które udało mi się zobaczyć. Najciekawsze eksponaty według mnie to stroje ludowe zarówno te noszone na co dzień, jak i te zakładane od święta. Naturalny materiał, żywe kolory i bogate zdobienia naprawdę robią wrażenie. I wszystko to wyszło spod ludzkich rąk!



Festiwal Ziemniaka w Muzeum Wsi Radomskiej

W Muzeum odbywają się także cykliczne wydarzenia. Jednym z nich jest Festiwal Ziemniaka. Tańce, śpiewy, degustacje potraw z ziemniaków to tylko niektóre z atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykopki metodą tradycyjną (za pomocą motyki), pieczenie ziemniaków w popiele i lokomobila, czyli maszynę rolniczą napędzaną parą wodną.

P.S. Ziemniak, kartofel czy pyra?

0 Komentarzy