Fajne miejscówki w Polsce – zobacz je koniecznie


W Polsce są takie miejsca, które warto odwiedzić choćby na chwilę. Zatrzymać się po drodze i odpocząć, a przy okazji pozwiedzać i pooglądać. Pewnie zaraz powiesz, że trzeba uwzględnić to w czasie podróży, doliczyć dodatkowe koszty za bilety… Nic z tych rzeczy. Poniżej przedstawiam Ci 5 fajnych miejscówek i obiektów, które są całkowicie darmowe i dostępne przez cały rok, a ich zwiedzanie i oglądanie zajmie Ci parę chwil. Tym samym rozpoczynam nowy cykl na blogu Jedź w Polskę: Fajne miejscówki w Polsce.
Największy kaloryfer świata w Stąporkowie

51°08’14.3″N 20°34’15.7″E
Ma 2 metry wysokości, 4 żeliwne żeberka, złoty kolor i stoi przy ulicy Piłsudskiego 103 w Stąporkowie. Tak w skrócie da się opisać największy kaloryfer świata. A tak na poważnie, skąd pośrodku miasta wziął się grzejnik? Otóż kiedyś w Stąporkowie działała huta, a od połowy XIX wieku – największa wówczas odlewnia słynąca z produkcji żeliwnych grzejników. Czasy te upamiętnia kaloryfer, który jest dość oryginalną atrakcją miasta. Aby nie czuł się osamotniony, rozstawiono wokół niego mniejsze grzejniki w różnych kolorach.
Dąb Bartek w Zagnańsku

50°59’15.0″N 20°39’00.3″E
To drzewo również można opisać poprzez liczby. Wiek – około 700 lat, wysokość – blisko 29 metrów, obwód pierśnicowy pnia – 1090 centymetrów, średnica korony – od 33 do 38 metrów, konary główne – 8, zasięg zrzutu korony – 604 m2. Dąb Bartek wykiełkował z żołędzia jeszcze za panowania Władysława Łokietka, a w 1952 roku uzyskał status pomnika przyrody. Obecnie jest monitorowany, aby w razie uszkodzenia lub pożaru szybko i sprawnie go uratować. W końcu jego dzieje do najspokojniejszych nie należały. Przeżył dwa pożary, odłamanie się dwóch konarów i atak szkodników. Ratowano go przez wypełnianie zaprawą cementowo-wapienną i wstrzykiwanie środków grzybobójczych. Dziś w dźwiganiu konarów pomaga Bartkowi 15 podpór, a przed burzą chroni go instalacja odgromowa.
Rezerwat Kręgi Kamienne w Miedzianej Górze

50°58’06.2″N 20°34’29.3″E
To polski Stonehenge w wersji mini. Kręgi Kamienne są rezerwatem przyrody nieożywionej, znajdującym się w gminie Miedziana Góra w województwie świętokrzyskim. Został on utworzony w 1994 roku, a na jego terenie znajdują się: pogańskie kamienne kręgi (słowiański obiekt kultu sprzed ponad 1000 lat), szańce ziemne z okresu I wojny światowej i kamienna kapliczka pw. Przemienienia Pańskiego z 1850 roku wpisana do rejestru zabytków nieruchomych. Przez rezerwat Kręgi Kamienne biegnie czerwony szlak turystyczny – Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego.
Kamień przepowiadający pogodę z Wąchocka

51°04’39.8″N 21°00’40.5″E
Wąchock jest uznawany za polską stolicę dowcipu. Znacie pewnie żarty o koniach wójta lub o wykręcaniu żarówki. Ale czy wiecie, że w Wąchocku przy promenadzie wokół zalewu jest kamień, który… przepowiada pogodę? Umieszczono na nim tabliczkę informującą o warunkach atmosferycznych. Przeczytamy na niej, że jeśli kamień:
- jest mokry – pada deszcz,
- jest suchy – nie pada,
- rzuca cień – świeci słońce,
- jest biały – pada śnieg,
- jest zimny – jest mróz,
- nie jest widoczny – jest mgła,
- zniknął – przeszło tornado.
Parowóz Pt 47-13 w Skarżysku-Kamiennej

51°06’56.9″N 20°52’49.2″E
Stoi na stacji lokomotywa… Każdy z nas zna ten wierszyk. Ale na stacji w Skarżysku-Kamiennej stoi nie byle jaka lokomotywa. To parowóz Pt 47-13 należący do zbiorów Muzeum im. Orła Białego. Kursował na trasie między innymi do Poznania, Torunia i Lublina. W roku 1988 wycofano go ze służby (wtedy parowóz ciągnął międzynarodowy pociąg „Karpaty”), a od 22 kwietnia 2012 roku można podziwiać go na stacji kolejowej Skarżysko-Kamienna. W stanie służbowym masa parowozu Pt 47-13 wynosiła 104,2 tony, moc maszyny to 2000 KM, jego prędkość maksymalna to 110 km/h, a długość wraz z tenderem (wagonem do przewozu węgla i wody) – trochę ponad 24 metry.
P.S. Czy znasz inne fajne miejscówki w Polsce?
0 Komentarzy