Świętokrzyski Park Narodowy – część II


Świętokrzyski Park Narodowy i jego okolice obfitują w wiele atrakcji dla turystów. Gołoborze, szlaki piesze, ścieżki edukacyjne, pobliskie miejscowości z zabytkowymi budynkami i imprezy kulturalne to tylko niektóre z nich. Zapraszam Was na druga część wpisu o jednym z 23 parków narodowych znajdujących się w Polsce.
Przyroda w Świętokrzyskim Parku Narodowym

W Świętokrzyskim Parku Narodowym znajduje się przyrodniczy unikat na skalę Polski i świata. To Puszcza Jodłowa, o której pisał między innymi Stefan Żeromski. Taki rodzaj lasu występuje tylko w Górach Świętokrzyskich i na Roztoczu. Oprócz jodły rosną w nim buki, dęby, brzozy i osiki oraz jarzębina świętokrzyska, która bardzo dobrze radzi sobie nawet na gołoborzu.

Na Łysej Górze znajduje się Wał Kultowy, kolejne miejsce w Świętokrzyskim Parku Narodowym warte uwagi. Prawdopodobnie pełniły role religijne, a miejsce to w średniowieczu było poświęcone trzem bogom: Ładzie, Bodzie i Leli.

Jednak Góry Świętokrzyskie i Świętokrzyski Park Narodowy słyną przede wszystkim z gołoborza. To rumowiska skalne powstałe na skutek rozsadzania skał przez zamarzniętą wodę. Powstały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Wyraz „gołoborze” pochodzi z tutejszej gwary i oznacza miejsce, na którym nie rośnie bór, czyli las.
Przeczytaj pierwszą część tekstu o Świętokrzyskim Parku Narodowym
Szlaki turystyczne w Świętokrzyskim Parku Narodowym

Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest wiele szlaków pieszych i niewielkie fragmenty szlaków konnych i rowerowych. Wśród szlaków pieszych mamy:
- niebieski PTTK im. Edwarda Wołoszyna Cedzyna – Wąchock o długości 45,5 km – szlak bezpłatny, który w granicach Świętokrzyskiego PN przechodzi przez Bodzentyn i Świętą Katarzynę na długości około 7 km. Czas przejścia tego odcinka to 2,5 godziny;
- niebieski PTTK im. Stanisława Jeżewskiego Pętkowice – Święty Krzyż o długości 80 km – szlak płatny, który w Świętokrzyskim PN przechodzi przez Nową Słupię i Święty Krzyż, a jego długość to prawie 2km. Czas przejścia tej drogi wynosi 1 godzinę;
- czerwony PTTK im. Edmunda Massalskiego Kuźniaki – Gołoszyce o długości 92 km – szlak płatny, który w Parku przechodzi przez Świętą Katarzynę i Trzciankę na długości prawie 15 km, a przejście tej trasy zajmuje 7 godzin;
- zielony PTTK im. Jerzego Głowackiego Łączna – Starachowice o długości 36 km – szlak bezpłatny, który w granicach Świętokrzyskiego PN przechodzi przez Zagórze (Pomarańczowy Stok) i Psary Podlesie na długości nieco ponad 6 km. Czas przejścia takiego odcinka to 2,5 godziny;
- żółty PTTK Barcza – Bukowa Góra o długości 11 km – szlak bezpłatny, który w Świętokrzyskim PN biegnie przez Klonów i Bukową Górę na odcinku niecałego kilometra. Czas przejścia wynosi kilkadziesiąt minut;
- czarny PTTK Nowa Słupia – Szczytniak o długości 16 km – szlak bezpłatny, który na terenie Świętokrzyskiego PN przebiega przez Podchełmie, Chełmowa Góra i Pokrzywianka Górna na odcinku dwóch kilometrów. Czas przejścia tego szlaku wynosi 30 minut.
Ścieżki edukacyjne na terenie Parku

W Świętokrzyskim Parku Narodowym możesz poruszać się po jednej z pięciu ścieżek edukacyjnych. Są to: Wśród świętokrzyskich jodeł i buków, Jeden ze szczytów korony Gór Polski, Śladem czarownic, pogańskich kultów i powstańczych kryjówek, Szlakiem mamucich jodeł i Śladem kolejki wąskotorowej. Na trasie wszystkich z wyjątkiem ostatniej ustawiono tabliczki z opisem kolejnych etapów i atrakcji, które można na nich znaleźć.
Co zobaczyć w pobliżu Świętokrzyskiego Parku Narodowego?
W województwie świętokrzyskim jest mnóstwo atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić Bodzentyn i Święty Krzyż, o których już pisałam na blogu:
Warto także zajrzeć do Bielin, wsi słynącej z truskawek i świętokrzyskiej kultury ludowej. Panoramy Gór Świętokrzyskich należy szukać na Górze św. Barbary niedaleko wsi Wzdół Rządowy. W Hucie Szklanej toi pomnik upamiętniający ofiary Katynia, Miednoje i Charkowa.

Drewnianą chałupę z XIX wieku zobaczycie w Kakoninie, a mauzoleum ofiar pacyfikacji świętokrzyskich wsi w Michniowie. W Nowej Słupi co roku maja miejsce Dymarki Świętokrzyskie, ogromna impreza pokazujące życie średniowiecznych ludzi. Warto też zajrzeć na Wykus, dawny obóz i miejsce walk żołnierzy niemieckich ze zgrupowaniem AK Jana Piwnika „Ponurego”.
Źródła
0 Komentarzy