Rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem


Jest najstarszym rezerwatem w Nadleśnictwie Stąporków i najpiękniejszym w województwie świętokrzyskim. Znajdują się w nim skały o przedziwnych kształtach i wiele innych atrakcji, które zaciekawią fana przyrody. To rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem.
Gdzie leży rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem?

Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem leży w gminie Stąporków w województwie świętokrzyskim. Jadąc od Końskich drogą krajową nr 42 w kierunku Skarżyska-Kamiennej, należy skręcić w Stąporkowie w lewo na Niekłań Wielki. Dojeżdżając do końca tej wsi, po prawej stronie zobaczymy parking. Do rezerwatu prowadzi niebieski szlak pieszy. Współrzędne geograficzne dla tego miejsca to: 51°11’03.5″N i 20°39’52.4″E.

Rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem – najważniejsze informacje

Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem znajduje się na terenie został utworzony 1 kwietnia 1959 roku i zajmuje powierzchnię 6,3 ha. Jest to najstarszy rezerwat na terenie Nadleśnictwa Stąporków. Powstał w celu ochrony form skał piaskowcowych, które powstały przez erozję i żyjącą w ich szczelinach paproć zanokcicę. W rezerwacie zobaczymy ambony, grzyby, stoły i progi oraz trzy małe jaskinie. Wysokość skał wynosi prawie 8 metrów.


Czy wiesz, że…

…rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem może pochwalić się także tym, że w jego obrębie występuje las dębowo-sosnowy. Jego wiek to około 150 lat!

Atrakcje na terene rezerwatu Skałki Piekło

Oprócz skałek na terenie rezerwatu znajduje się kilka innych atrakcji. Jedną z nich jest źródełko pitnej wody, po którą przyjeżdżają ludzie z okolicznych miejscowości. Kolejna są ruiny kopalni „Piekło”. Niestety nie można wchodzić do budynku, który po niej pozostał. Jest to zbyt niebezpieczne. Kawałek za kopalnią stoi ambona i paśnik dla zwierząt. Swoją drogą, ciekawe kto kogo tu podgląda. Trzecią atrakcją rezerwatu Skałki Piekło jest barć leśna, czyli mówiąc w skrócie, ul w drzewie.


Czy warto odwiedzić rezerwat przyrody Skałki Piekło?

Jasne, że tak! Będzie to na pewno ciekawa wycieczka dla tych, którzy lubią chodzić po lesie, interesują się geologią i dendrologią. Jeżeli lubisz wypoczywać na łonie natury, to na terenie rezerwatu w specjalnie przygotowanym do tego miejscu możesz rozpalić ognisko.

4 Komentarze
Dzięki Aniu za ten wpis!
2 czerwca, 2020 - 4:33 pmProszę 🙂
3 czerwca, 2020 - 11:09 amOd kilku lat planuję tam pojechać i cały czas się nie składa 🙁 Muszę wreszcie się zebrać
1 czerwca, 2020 - 4:52 pmMiejsce naprawdę warte odwiedzenia i masowo odwiedzane przez ludzi. Podobno od drugiej połowy czerwca ma się zrobić ciepło, więc może wtedy 🙂
1 czerwca, 2020 - 5:23 pm