Co warto zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim?


Gdyby nie pewien budynek, który mijałam jadąc w Góry Świętokrzyskie, to prawdopodobnie nigdy nie zwróciłabym większej uwagi na to miasto. Patrząc z perspektywy czasu wiem, że bardzo dużo bym straciła. Miejsce, o którym piszę, na pierwszy rzut oka nie ma w sobie niczego szczególnego, ot, zwyczajne polskie miasto. Ale po bliższym poznaniu osiedli, spacerze jego ulicami i dostrzeżeniu szczegółów znanych nam na przykład z dzieciństwa, odczuwamy bardzo pozytywne emocje i swojską atmosferę. Ze mną właśnie tak się stało po tym, gdy przekonałam się, co warto zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zapraszam Was na spacer po drugim co do wielkości mieście w województwie świętokrzyskim.
Spis treści:
- Gdzie znajduje się Ostrowiec Świętokrzyski?
- Czy jest coś, co warto zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim?
- Jak zwiedzać Ostrowiec Świętokrzyski?
- 11 najciekawszych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim
- Czy warto zwiedzić Ostrowiec Świętokrzyski?
Gdzie znajduje się Ostrowiec Świętokrzyski?

Ostrowiec Świętokrzyski to miasto położone w województwie świętokrzyskim, nad rzeką Kamienną. Kilkanaście kilometrów od niego znajdują się Góry Świętokrzyskie, a w najbliższej okolicy jest wiele ciekawych miejsc związanych z historią Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Co więcej w Ostrowcu Świętokrzyskim początek biorą dwa szlaki rowerowe: niebieski prowadzący do Skarżyska-Kamiennej i zielony im. Witolda Gombrowicza. Dodatkowo przez miasto biegnie czerwony szlak rowerowy im. Mieczysława Radwana.
Czy jest coś, co warto zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Tak naprawdę w Ostrowcu Świętokrzyskim jest bardzo dużo miejsc i budynków, które warto zobaczyć, a te, które opisuję tutaj, wybrałam do autorskiej trasy zwiedzania tego miasta i są to:
- Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w nim: staw z molo, skatepark i amfiteatr
- budynki Kina „Etiuda” i Poczty Polskiej
- kolegiata rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła
- rynek z charakterystyczną zabudową i pomnik upamiętniający masową egzekucję podczas II wojny światowej
- kirkut – cmentarz żydowski
- Ostrowiecki Browar Kultury
- Osiedle Spółdzielców, czyli dawne Osiedle 25-lecia PRL
- pomnik lotniczy MiG-17 PF
- elewatory zbożowe
- dawna cegielnia Klepackiego
- Stary Zakład Huty „Ostrowiec”

Tak wyglądała moja trasa zwiedzania Ostrowca Świętokrzyskiego, a żeby wszystko było jasne, większą jej część pokonałam pieszo, a do niektórych obiektów dojechałam samochodem. I pamiętajcie o jednym: nie są to wszystkie najciekawsze atrakcje Ostrowca Świętokrzyskiego. Te, które wypisałam wyżej, byłam w stanie odwiedzić i obejrzeć w jeden dzień.

Musicie wiedzieć też jedną bardzo ważną rzecz: mam bardzo specyficzny sposób zwiedzania miast w Polsce. Co to oznacza? To oznacza, że zostawiam samochód na jakimś parkingu i idę w miasto, bo uważam, że taki sposób zwiedzania pozwala najlepiej poznać konkretne miejsce. Co więcej nie korzystam z komunikacji miejskiej (no chyba, że w bardzo sporadycznych przypadkach), ponieważ po drodze mogłabym przeoczyć coś wartego uwagi.
Jak zwiedzać Ostrowiec Świętokrzyski?

Niestety nie powiem Wam, jak zwiedzać Ostrowiec Świętokrzyski i czy jest jakaś jedna uniwersalna trasa przemieszczania się po tym mieście i oglądania najciekawszych miejsc. W zamian przedstawię Wam mój sposób zwiedzania Ostrowca Świętokrzyskiego, a być może ktoś z Was go wypróbuje i w przyszłości będzie z niego korzystał.

Do Ostrowca Świętokrzyskiego pojechałam ostatniego dnia czerwca 2019 roku i nie bez powodu wybrałam taką datę. Było ciepło, bezchmurnie, ale co najważniejsze była niedziela, czyli dzień, w którym ludzie zwalniają, chcą jak najwięcej wycisnąć z ostatniego dnia weekendu i naładować baterie przed pracą. Jednak był pewien minus tej sytuacji. Niedziela 30 czerwca 2019 roku była niedzielą handlową, a parking, na którym zostawiłam auto był kompletnie zapchany.

W końcu znalazłam jedno, idealne pod mój samochodzik. Z bagażnika zabrałam plecak, aparat fotograficzny i czapkę, którą zawsze zakładam w upalne dni. A potem ruszyłam w miasto. Pierwszy przystanek znajdował się po drugiej stronie ulicy. Był to Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
11 najciekawszych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim
Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Znajduje się pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza oraz Aleją 3 Maja. Zaprojektował go na początku XX wieku Franciszek Szanior. Na terenie parku są między innymi staw i molo, skatepark, amfiteatr i mnóstwo innych atrakcji.
Budynki Kina „Etiuda” i Poczty Polskiej

Są naprawdę warte uwagi. W pierwszym z nich mieści się Kino „Etiuda”, a dotrzeć do niego można idąc od skateparku w kierunku Alei 3 Maja. Początkowo był tutaj Dom Robotniczy, a potem Zakładowy Dom Kultury Huty Ostrowiec. Obok Kina „Etiuda” znajduje się budynek Poczty Polskiej zaprojektowany przez inż. Witolda Minkiewicza i wybudowany w latach 1925-27. Wystarczy popatrzeć na te imponujące kolumny, by wiedzieć, że kiedyś był to reprezentacyjny budynek w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Kolegiata rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła

Pochodzi z 1672 roku, a w latach 1924-38 została przebudowana na modłę neobarokowej świątyni. Wokół niej znajdują się pomniki powstańców styczniowych i żołnierzy Armii Krajowej. Kolegiata stoi przy ulicy Okólnej 19 na niewielkim wzgórzu, z którego roztacza się widok na część miasta.
Rynek z charakterystyczną zabudową i pomnik upamiętniający masową egzekucję podczas II wojny światowej

Dużo mówią o historii tego miasta. Ostatniego dnia września 1942 roku na rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim niemieccy żołnierze dokonali masowej egzekucji na 29 mieszkańcach przez powieszenie. Symbolem tego wydarzenia jest metalowa pętla wychodząca spod chodnika i pamiątkowe tablice.
Kirkut

Cmentarz żydowski został założony w 1734 roku. W jednej jego części umieszczono lapidarium i zgromadzono macewy pochodzące przeważnie z międzywojnia. Kirkut mieści się w parku przy ulicy Henryka Sienkiewicza 22, niedaleko dębu szypułkowego Jędruś, czyli tutejszego pomnika przyrody.
Ostrowiecki Browar Kultury

Mieści się w dawnym Browarze Saskich przy ulicach Siennieńskiej, Polnej i A.Wardyńskiego. Jest siedzibą Miejskiego Centrum Kultury i Galeria Fotografii MCK, Biura Wystaw Artystycznych, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz kawiarni artystycznej „Zmiana Klimatu”.
Osiedle Spółdzielców

To dawne Osiedle 25-lecia PRL, to moim zdaniem perełka Ostrowca Świętokrzyskiego. Dlaczego? Jest to osiedle podobne do tego, na którym się wychowałam i którego wygląd zna większość z nas. Jeszcze do niedawna stała tam charakterystyczna dla okresu PRL okrągła fontanna, którą dziś zastąpiła nowoczesna skonstruowana na poziomie chodnika.
Pomnik lotniczy MiG-17 PF

To zabytek techniki i jeden z trzech oryginalnych znajdujących się na terenie Polski. Był darem od Ludowego Wojska Polskiego z okazji 40-lecia PRL-u. MiG-17 PF o numerze seryjnym 58310949 i numerze taktycznym 949 stoi na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Iłżeckiej na osiedlu Pułanki.
Elewatory zbożowe

Stoją przy ulicy Sandomierskiej na terenie należącym do kilku firm. Te, które widzicie na zdjęciu, były największymi tego typu obiektami w Polsce.
Dawna cegielnia Klepackiego

Znajduje się przy ulicach Opatowska i Zygmuntówką. Została założona w 1893 roku przez inż. Władysława Klepackiego, a w 1949 roku upaństwowiona i połączona z cegielnia Jadwigów. A czy wiesz, że cegielnia Klepackiego to właśnie ten budynek, dzięki któremu przyjechałam zwiedzać Ostrowiec Świętokrzyski.
Stare Zakład Huty „Ostrowiec”

To symbol przemysłowej strony miasta dziś popadający w ruinę. Na starej hucie pozostało wiele hal, które niszczeją, a w innej części Ostrowca Świętokrzyskiego wybudowano nowy zakład. Zarówno historia tego obiektu, jak i starych hal jest bardzo ciekawa i zasługuje na osobny artykuł.
Czy warto zwiedzić Ostrowiec Świętokrzyski?

Moim zdaniem koniecznie trzeba tu przyjechać i na własnej skórze przekonać się o tym, czy warto zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim te miejsca, które wymieniłam wyżej. A skoro już wiesz, gdzie znajduje się to miasto i jakie są jego najciekawsze atrakcje turystyczne, to zachęcam Cię gorąco, abyś wpadła lub wpadł tu na weekend. Mnie wycieczka po Ostrowcu Świętokrzyskim utwierdziła w przekonaniu, że polskie miasta, które na pierwszy rzut oka są mało atrakcyjne, mogą okazać się ciekawsze niż wiele popularnych miejsc na turystycznym szlaku.
Jeżeli chcecie sprawdzić, co jeszcze warto zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim, to zajrzyjcie na stronę Oficjalnego Portalu Miasta.
4 Komentarze
Wychowałam się w tym mieście i choć ponad 20 lat już w nim nie mieszkam zawsze wracam
30 lipca, 2022 - 10:19 amdo niego z sentymentem. Będąc w okolicy warto zobaczyć ruiny Starej Walcowni w Nietulisku Fabrycznym czy jedyną tego typu na świecie kopalnię krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Obie atrakcje to około 10 km od miasta, każda z przeciwnej jego strony. Będąc w mieście w sezonie letnim warto odpocząć na Gutwinie (trasy spacerowe i kąpielisko) lub odbyć rowerową przejażdżkę wzdłuż rzeki Kamiennej.
Dzięki za komentarz. Wszystkie polecane przez Ciebie miejsca są bardzo ciekawe i warto je zobaczyć!
30 lipca, 2022 - 1:18 pmWybieramy się w świętokrzyskie i zastanawiałam się czy warto podjechać do tego miasta. Po Twoim poście, widzę że warto
21 maja, 2022 - 1:47 pmJasne, że warto. Udanej podróży! 🙂
24 maja, 2022 - 9:02 am