Ruiny średniowiecznego zamku w Konarach


Ostatnim etapem mojej zeszłorocznej podróży po województwie świętokrzyskim stał się ruiny średniowiecznego zamku w Konarach. Nie było łatwo go odnaleźć. Po pierwsze jest położony wśród pól i drzew, po drugie nie ma żadnych znaków informujących o położeniu obiektu, a po trzecie niewiele z niego zostało. Niemniej historia tego miejsca jest bardzo interesująca.
Gdzie znajduje się wieś Konary?

Konary to niewielka wieś położona w województwie świętokrzyskim przy drodze krajowej nr 758. Jej nazwa pochodzi od imienia założyciela, rycerza Konara lub od dawnej nazwy, Koniary, a ta od hodowli koni. Przez wieś przebiega czerwony szlak turystyczny z Gołoszyc do Piotrowic.
Czy w Polsce osiedliła się angielska dynastia Tudorów? O tym przeczytasz w tekście:
Jak odnaleźć ruiny średniowiecznego zamku w Konarach?

Znalezienie zamku w Konarach nie było dla mnie łatwym zadaniem. Obecnie widoczne są tylko wzniesienie zamkowe, fosa i pozostałości budynku mieszkalnego z piwnicą. Nie ma żadnej tabliczki informacyjnej, która wskazywałaby położenie i dojazd. Na szczęście znalazłam dwa punkty, które mogą posłużyć za drogowskaz. Pierwszym jest pomnik upamiętniający bitwę pod Konarami (o niej pokrótce w dalszej części tekstu), a drugim charakterystyczne zabudowania gospodarcze.

Samochód zostawiłam przy ogrodzeniu pobliskiego gospodarstwa, a potem zrobiłam sobie krótki spacer. Do ruin prowadzi miedza, a bezpośrednio na wzgórze zamkowe – dość stroma ścieżka biegnąca po jego wschodniej stronie. Współrzędne geograficzne dla tego miejsca to:50°41’10.1″N i 21°22’07.9″E.
Ruiny średniowiecznego zamku w Konarach – krótka i burzliwa historia

Zamek wybudował w pierwszej połowie XIV wieku Goworek lub Sęgniew Słupecki herbu Rawa. Następnie przejął go Grot i według „Roczników” Jana Długosza był ostatnim właścicielem obiektu. Kronikarz podaje, że w 1403 roku Grot wszedł w konflikt z Janem Ossolińskim, którego zabił. O zabójstwie dowiedział się król Władysław Jagiełło, który przybył do Konar, Grota skazał na wygnanie, a zamek rozkazał zburzyć. Czy rzeczywiście tak było? Do tej pory nie ma potwierdzenia tej historii.

Wiadomo natomiast, że zamek w Konarach miał wielu właścicieli: Sołtyków, Kochanowskich, Krasińskich, Goniewskich i Gawrońskich. W XX wieku nad horyzontem górowały fragmenty budowli. Zostały jednak zniszczone podczas I wojny światowej. Ruiny są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych.
Ruiny średniowiecznego zamku w Konarach – wrota piekieł i tajemniczy tunel

Legenda mówi, że Grot nie został wygnany z zamku, lecz zginął skacząc z wieży podczas próby ucieczki. Jego brat zawarł pakt z diabłem, który pomógł mu w ucieczce na Węgry. Mężczyzna wykorzystał podziemia i zabrał ze sobą wszystkie kosztowności. Podobno wejście do i droga nadal istnieją, ale są zasypane gruzem.
O tym, dlaczego zamek w Międzygórzu wyleciał w powietrze, dowiesz się z:
Czy wiesz, że…
W 1525 roku właścicielem zamku lub ruin w Konarach został Piotr Kochanowski, ojciec Jana Kochanowskiego. Oprócz tych włości odziedziczył także część Czarnolasu, Sycynę, Barycz, Chechły i Strykowice. Po jego śmierci w Konarach osiadł prawdopodobnie Kasper, jeden z siedmiu synów.
Bitwa pod Konarami 1915 roku

W maju 1915 roku w bitwie w Konarach wzięli udział legioniści pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Była to część większej operacji, bitwy Opatowem i Klimontowem, skierowanej przeciw wojskom rosyjskim. Ciekawym epizodem tej bitwy był atak na tyły wroga przeprowadzony przez sierżanta Czaderskiego i jego pięcioosobową grupę. W efekcie zmusił rosyjski oddział złożony z ponad 100 żołnierzy do kapitulacji, za co został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy.
Czy na zamku można zrobić gorzelnie? Przeczytasz o tym w tym tekście:
Cztery zamki województwa świętokrzyskiego – czy warto?
Zamek w Konarach był ostatnim na trasie mojej podróży w województwie świętokrzyskim. Wcześniej odwiedziłam zamek w Tudorowie, Międzygórzu i Ossolinie. Każde z tych miejsc jest jakoś ze sobą powiązane (zamki w Międzygórzu i Ossolinie zostały wysadzone w powietrze) i w każdym działa się ciekawa historia (w Tudorowie zamieszkał przedstawiciel angielskiej dynastii, a właścicielem Konar był Piotr Kochanowski, ojciec naszego poety.
Czy warto odwiedzić te miejsca? Jasne, że tak! Wszystkie zamki zwiedzisz w jeden dzień, po drodze mijając lokalną winnicę i charakterystyczne świętokrzyskie widoki – kolorowe pola na wzgórzach oraz wąskie i kręte uliczki.
0 Komentarzy