" Solo podróże po Polsce, urbex, militaria, survival, preppering, bezpieczeństwo w podróży, porady, recenzje i testy "

Jak zwiedzać zamek Krzyżtopór w Ujeździe?

jak zwiedzać zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Pięć oznakowanych tras zwiedzania, mapy i aplikacja na telefon. To wszystko ułatwi Ci poruszanie się po tej ogromnej i wspaniałej budowli. Mnie pomogło i choć nie przetestowałam tego ostatniego sposobu, to miejsce, o którym dziś piszę, znam jak własną kieszeń. Sprawdź, jak zwiedzać zamek Krzyżtopór w Ujeździe tak, żeby niczego nie pominąć i nie zagubić się w zamkowych korytarzach i piwnicach.

Jak zwiedzać zamek Krzyżtopór w Ujeździe?

jak zwiedzać zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

W Krzyżtoporze bywałam wielokrotnie. Za każdym razem widziałam wielu turystów, którzy bez większego ładu i składu zwiedzają ten zamek. Być może dlatego, że budowla ma mnóstwo zakamarków, przejść, korytarzy i pomieszczeń, w których na pierwszy rzut oka trudno jest się rozeznać i dość łatwo można się zgubić. Żeby uniknąć takiej sytuacji, na Krzyżtoporze wytyczono pięć tras zwiedzania. Każda z nich różni się długością i stopniem trudności, a fragmenty niektórych z nich nachodzą na siebie.

Poznaj lepiej zamek Krzyżtopór w Ujeździe:

Trasy zwiedzania zamku Krzyżtopór

jak zwiedzać zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Trasą, która prowadzi po murach zamkowych, jest zielona trasa, czyli trasa zwiedzania bastionów. Po kolei zdobywamy: Szarego Mnicha, Koronę, Wysoki Rondel (Wielki Barbakan), Oto dla Ciebie i Smoka. Wejście znajduje się po lewej stronie dziedzińca schodami do góry. Najciekawszymi punktami na tej trasie jest ośmioboczna wieża i widok na ogród z bastionu Korona.

Hej, podróżniczko, podróżniku! Zatrzymaj się na chwilę i odpocznij. Zajrzyj do sklepu – kubki i plakaty już na Ciebie czekają: https://sklep.jedzwpolske.pl/

Sala balowa w Krzyżtoporze

Kolejną ciekawą trasą zwiedzania Krzyżtopora jest trasa granatowaniebieska. Jest to trasa prowadząca przez oficynę i pałac. Po drodze zwiedzicie najpiękniejsze moim zdaniem pomieszczenie w całym zamku – salę balową i jadalnianą, która leży na trasie granatowej. Natomiast z trasy niebieskiej wejdziecie na charakterystyczny dziedziniec eliptyczny przypominający Koloseum.

jak zwiedzać zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Kolor błękitny przypisano trasie zwiedzania ogrodów i źródła. Obecnie wejście do ogrodów znajduje się od strony parkingu. Na miejscu zobaczycie odtworzone alejki, źródło i cysternę, która zapewniała mieszkańcom zamku wodę. W ogrodzie znajduje się także pomnik, który upamiętnia 19 mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego rozstrzelanych przez Niemców w 1944 roku. Okupanci w ten sposób wzięli odwet za ostrzelanie przez partyzantów samochodu starosty opatowskiego; w wyniku tego zdarzenia zginęła ciężarna żona starosty.

Trasa żółta, czyli trasa zwiedzania piwnic, zaprowadzi Was do legendarnych stajni. Miały się w nich znajdować marmurowe żłoby i kryształowe lustra rozświetlające to pomieszczenie. Szlak wiedzie także pod wieżą ośmioboczną, obok cysterny i źródła. Piwnice, przez które będziecie przechodzić, oświetlono, co daje bardzo ciekawy efekt.

jak zwiedzać zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Ostatnią trasą zwiedzania zamku Krzyżtopór jest trasa czerwona. Zanim na nią wejdziecie, koniecznie włączcie latarki. Mimo że trasa jest najkrótsza, to prowadzi przez niskie pomieszczenia i nie jest oświetlona. Trasa czerwona jest łącznikiem dwóch odcinków trasy żółtej.

Czy znasz legendy i opowieści o zamku Krzyżtopór w Ujeździe?

Oznaczenie tras zwiedzania zamku Krzyżtopór

Wszystkie trasy zwiedzania zamku Krzyżtopór są oznaczone białymi tabliczkami. Na każdej znajdują się numer danego odcinka trasy i nazwa trasy zapisane w kolorze odpowiadającym kolorowi trasy. Tabliczki umieszczone na początku zamkowego szlaku posiadają dodatkowe informacje: nazwa trasy w języku polskim i języku angielskim, kontur zamku widzianego z góry i punkcik wskazujący miejsce, w którym aktualnie się znajdujesz.

Jak zwiedzać zamek Krzyżtopór w Ujeździe – informacje praktyczne

No dobrze, poznałaś lub poznałeś wszystkie trasy, ale i tak boisz się, że nie zobaczysz wszystkiego. Wykorzystaj mapy, które pokażą Ci, jak zwiedzać zamek Krzyżtopór. Papierowa mapka dostępna jest w sklepie z pamiątkami. Kupiłam ją kilka lat temu i zapłaciłam za nią dwa złote. Służy mi do dzisiaj. Oprócz tras zwiedzania znajdują się na niej: trasa dojazdu, podstawowe informacje na temat budowli i piękne zdjęcia.

Jeżeli nie chcesz kupować papierowej mapki, to skorzystaj z tych dostępnych na stronie internetowej zamku. Wchodzisz w zakładkę „Zwiedzanie”, a następnie „Trasy zwiedzania”. Drukujesz lub robisz zdjęcia dokładnie rozpisanych i rozrysowanych tras. W tej samej zakładce, na dole strony znajdziesz kod QR, dzięki któremu możesz zwiedzać zamek Krzyżtopór za pomocą telefonu komórkowego.

jak zwiedzać zamek Krzyżtopór w Ujeździe

A TERAZ BOMBA! W te wakacje uruchomiono aplikację umożliwiającą zwiedzanie zamku Krzyżtopór w Ujeździe w niezwykły sposób. Aplikację „Zamek Krzyżtopór” pobiera się z Google Play lub App Store. Ułatwia zwiedzanie budowli, ale jednocześnie przenosi do lat świetności zamku. Na ekranie telefonu zobaczysz, jak kiedyś wyglądały pomieszczenia i ogrody. A to wszystko za sprawą rekonstrukcji Tomasza Kulsa, które można również oglądać w jego książce. Kto czytał, ten wie, jak wspaniałe są to widoki.

A jeśli i jedno i drugie rozwiązanie Cię nie zadowala, to już na miejscu odnajdziesz planszę ze wszystkimi trasami. Zrób zdjęcie, żeby wiedzieć, jak zwiedzać zamek Krzyżtopór w Ujeździe. No chyba, że potrafisz zapamiętać te wszystkie trasy.

I na koniec bardzo ważna informacja. W związku z pandemią obowiązuje jednokierunkowa trasa zwiedzania. Pamiętaj też o zachowaniu dystansu społecznego, zasłanianiu ust i nosa, częstym myciu i dezynfekcji rąk oraz noszeniu jednorazowych rękawiczek.

Dowiedz się, co zwiedzać w Polsce. Odbierz darmowe checklisty dla podróżnika.
Zapisując się, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z warunkami polityki prywatności i plików cookies (więcej informacji)
We respect your privacy
Podziel się

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany