Czy warto zobaczyć ruiny zamku w Międzygórzu?


Pamiętacie, gdy pisałam o swojej wyprawie do ruin czterech zamków z województwa świętokrzyskiego? Pora na zamek w Międzygórzu. Wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli, stał się łupem szwedzkich żołnierzy, a według opowieści jeden z właścicieli kazał go wysadzić w myśl barokowej sentencji. Zapraszam na wycieczkę w ruiny zamku w Międzygórzu.
Tutaj przeczytasz o zamku rycerskim w Tudorowie
Ruiny zamku w Międzygórzu – kalendarium

Zamek w Międzygórzu, jak na średniowieczną warownię przystało, początkowo spełniał obronną funkcję. Według niektórych źródeł wybudował go sam Kazimierz Wielki, a według innych król przekazał teren z budowlą Janowi Zaklice.
- XIV wiek – ród Zaklików wznosi zamek;
- XVI wiek – Franciszek Niedrzewicki herbu Ogończyk przebudował zamek na renesansową modłę;
- XVII wiek – właścicielką zamku zostaje Anna z Lubomirskich Sapieżyna;
- druga połowa XVII wieku – zamek zostaje zniszczone w czasie wojen Szwedzkich;
- 1944 rok – ostatnim właścicielem zamku był Roman Cichocki;
- 2014 rok – zagospodarowanie terenu wokół zamku przez gminę Lipnik – utworzono parking i altanę dla turystów.


Zamek w Międzygórzu obecnie

Warownię wzniesiono na wzgórzu otoczonym fosą. Wjeżdżało się do niej przez bramę wprost na niewielki prostokątny dziedziniec. Zamek leży na prawym brzegu Opatówki, między Sandomierzem a Opatowem. Dziś pozostały po nim fragmenty północno-wschodniego skrzydła z otworami okiennymi. Bardzo dobrze widoczne jest zejście na niższą kondygnację, które niektóre źródła nazywają wyjściem awaryjnym z budowli. Widać również klatkę schodową prowadzącą do wyższe piętra zamku.

Ciekawymi elementami architektonicznymi zamku w Międzygórzu są półkoliste zwieńczenia okien. Od zewnętrznej strony widoczne są nad nimi charakterystyczne wgłębienia zakończone cegłami. Takie rozwiązanie zastosowano zamiast często występujących gzymsów, które chroniły lico budynku przed wodą deszczową.


Kiedy będziecie zwiedzać ruiny zamku w Międzygórzu, warto zwrócić uwagę na klatkę schodową i tzw. awaryjne wyjście z budowli. W jednym, jak i drugim pomieszczeniu zastosowano kolebkowe sklepienie z cegły. Jest ono bardzo wytrzymałe i odporne na duże obciążenia.
Jak dojechać do zamku w Międzygórzu?

Międzygórz to niewielka wieś położona w województwie świętokrzyskim. Przechodzi przez nią zielony szlak pieszy z Chańczy do Pielaszowa i zielony szlak rowerowy do Opatowa. Od Opatowa Międzygórz dzieli około 15 km, a od Sandomierza – 18 km. Miejscowymi atrakcjami oprócz zamku są kurhany pochodzące ze wczesnego średniowiecza i nieczynny kamieniołom. Współrzędne geograficzne dla ruin to50°44’27.0″N i 21°32’57.0″E. Zamek w Międzygórzu wpisano do rejestru zabytków nieruchomych.

Legenda o zniszczeniu zamku w Międzygórzu

Mówi się, że zamek w Międzygórzu wysadzono na polecenie jednego z właścicieli. Ten, tuż przed śmiercią, uznał, że budowla to marność tego świata. Możemy więc przypuszczać, że zamek zniszczono w XVII wieku. Popularna wtedy była jedna z barokowych sentencji: „Vanitas vanitatum et omnia vanitas” (łac. marność nad marnościami i wszystko marność). Podobno w ten sposób ojciec chciał dać do zrozumienia swojemu synowi, że majątek zdobywa się ciężką pracą, a chciwość jest jedną z gorszych cech charakteru.
Jak zwiedzać zamek w Międzygórzu?

Zamek w Międzygórzu znajduje się na stromym zboczu, u stóp którego są pozostałości fosy wypełnione wodą. Podczas wspinaczki i spaceru należy uważać. Ta sama zasada dotyczy poruszania się po terenie budowli – tzw. wyjście awaryjne nie jest zabezpieczone. Zamek jest dostępny przez cały rok, można zwiedzać go za darmo. W pobliżu obiektu wybudowano niewielki parking i altanę.
Bibliografia
Echo Dnia Świętokrzyskie: Zamek Międzygórz będzie dostępny dla turystów
0 Komentarzy